کد خبر: 3801509
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۴
گروه معارف ــ یک استاد فقه و اصول تصریح کرد: ماه شعبان، در حقیقت نقطه ورود و اوج‌گیری برای سیر و سلوک الهی بوده و علمای اخلاق همواره تأکید کرده‌اند که اگر می‌خواهید چله عبادی نگه‌ دارید، در ماه شعبان روزه‌داری کنید.

شعبان؛ نقطه ورود و اوج گیری سیر و سلوک الهی

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیامک جعفرزاده، استاد فقه و اصول‌ در گفت‌وگو با ایکنا از آذربایجان غربی، با اشاره به فرارسیدن ماه مبارک شعبان اظهار کرد: ماه شعبان، در حقیقت نقطه ورود و اوج‌گیری برای سیر و سلوک بوده و علمای اخلاق همواره تاکید کرده‌اند که اگر می‌خواهید چله عبادی نگه‌ دارید، در ماه شعبان روزه‌داری کنید.
وی ادامه داد: نبی مکرم اسلام همواره می‌فرمودند که ماه شعبان، ماه من است و خداوند رحمت کند بنده‌ای را که در این ماه روزه‌داری کند، چراکه روزه در شعبان بسیار پرفضیلت بوده و تاکید بسیاری از سوی رسول اکرم و اهل بیت عصمت و طهارت بر آن شده است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین جعفرزاده افزود: از امام صادق‌(ع) نیز نقل شده است که در این ماه 70 مرتبه استغفار گفتن، زمینه پاکسازی نفسانی انسان را برای ورود به ماه رمضان فراهم می‌کند، همانگونه که انسان برای خواندن نماز، با طهارت وارد می‌شود، برای ورود به ماه مهمانی خداوند نیز باید طهارت لازم را داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه ماه شعبان در واقع طهارتی برای ورود به ماه رمضان است، بیان کرد: استغفار از جمله اذکاری است که در ماه شعبان بسیار بر آن تاکید شده و 70 مرتبه استغفار در این ماه برابر با 70 هزار مرتبه استغفار در طول سال است.
این استاد فقه و اصول با تاکید بر اینکه صدقه و کمک به نیازمندان نیز در این ماه مبارک بسیار توصیه شده است، تصریح کرد: انسانی که در مسیر سیر و سلوک قرار می‌گیرد، باید همه‌جانبه بوده و نباید صرفا به عبادت بپردازد، انسانی که خداوند را می‌بیند باید بنده او را ببیند و به یاری او بشتابد.
وی یادآور شد: ماه شعبان، فرصتی برای پرورش انسان بوده و همگان می‌توانند در این ماه با پرداخت صدقه و کمک به نیازمندان از آتش دوزخ به دور بمانند و بلاها را از خود کنند و بدون شک اثرات صدقه و یاری‌رسانی به دیگران را نیز در زندگی خود خواهند دید.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین جعفرزاده در رابطه با دیگر اعمال تاکید شده در ماه شعبان بیان کرد: در روایات از اهل بیت(ع) آمده که بسیار نیکوست در هر پنج‌شنبه ماه شعبان، 2 رکعت نماز به‌جای آورده شده و بعد از حمد، 100 مرتبه سوره توحید و بعد از سلام نیز 100 مرتبه صلوات ذکر شود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: