کد خبر: 3804111
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۷
گروه اجتماعی - سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در استان آذربایجان غربی برای چهارمین سال متوالی در ارومیه برگزار می‌شود.

برگزاری هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان در آذربایجان غربی

به گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، امین رستم‌زاده، سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی، عصر امروز، ۲۶ فروردین ماه، در جلسه هماهنگی مرحله استانی هشتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران گفت: ثبت‌نام از گروه‌های دانشجویی این دوره از مسابقات از نیمه دوم فروردین ماه ۹۸ آغاز شده و تا ۵ اردیبهشت ۹۸ ادامه خواهد داشت.
وی افزود: دانشجویان دانشگاه‌های سراسری، پیام‌نور، آزاد و غیرانتفاعی می‌توانند با تشکیل تیم‌های چهارنفره نسبت به ثبت‌نام و شرکت در مسابقات اقدام نمایند، این مسابقات به‌همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی استان و به منظور برگزاری مناظره‌هایی با هدف التزام به اخلاق علمی، پرهیز از ورود به نزاع‌های غیرعلمی در میان نسل جوان و نخبه کشور با اهتمام به‌روزآمدی و کارآمدی مباحث اجرا می‌شود.
وی گفت: این مسابقات با همكاری دانشگاه‌های اروميه و آزاد، پیام‌نور، فنی‌وحرفه‌ای، فرهنگیان، علمی‌کاربردی و مشارکت شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: برنامه‌های جهاد دانشگاهی در همه حوزه‌ها با مبنای نیاز جامعه و دانشگاه خلق می‌شود و راهبردهای اجرایی به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که مخاطبان بعد از بهره‌مندی، ضمن اینکه بطور ملموس خودارتقایی را در آن می‌بینند، جامعه نیز در بلندمدت از برکات آن بهره می‌برد که مناظره از جمله چنین برنامه‌های جهاد دانشگاهی است.
رستم‌زاده گفت: مسابقات در سطح دانشگاهی بصورت داخلی و در سطح استانی بصورت نموداری حذفی در دانشگاه اروميه و در سطح منطقه‌ای و کشوری نیز در مهر و آذر سال‌ جاری در دانشگاه‌های تهران برگزار خواهد شد و تيم‌های برنده فيناليست دانشگاه‌های استان به مسابقات منطقه‌ای و سپس در صورت موفقيت به مرحله کشوری راه خواهد يافت.
وی گفت: هر مناظره حداقل از ۳ نفر متخصص و هيات علمی دانشگاه به‌عنوان داوری كه هيچگونه اظهارنظر شفاهی در حين مسابقات نمی‌كنند و يك نفر رئيس جلسه و نيز با حضور عضو ۴ نفره تيمی دانشجويی و سرپرستی يك نفر هيات علمی هر تيم برگزار می‌شود.
وی افزود: طی مصوبه شورای هماهنگی فعاليت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های كشور مقرر شده تا ۵ سال جهاد دانشگاهی بعنوان مبدع و متولی این مسابقات پروتکل اجرایی این مسابقات را با مشارکت دانشگاه‌ها و نهادها در سطح دانشگاههای کشور برگزار کند.
رستم‌زاده با اشاره به اهداف برگزاری این رویداد دانشگاهی فرهنگی گفت: غنابخشی به اندیشه و صیقل جوهری آن برای شکافتن صورت مساله و دست‌یابی به سیرت موضوعات از جمله اهداف مسابقات ملی مناظره برای دانشجویان دانشگاههای استان از سوی جهاد دانشگاهی است.
وی با اشاره به معنای لغوی مناظره گفت: مناظره در لغت به معنای نظر انداختن در موضوع مشخص از سوی طرفین و بحث با همدیگر درباره جوهر و حقیقت موضوع که طرفین دیالوگی را با استناد و استدلال و ارائه برهان پیش می‌برند بوده و بستر رشد فکری و ذهنی مردم جامعه با نهادینه و توسعه فرهنگ تفکر عمیق در جامعه مهیا می‌شود و مناظره اصولی و غیر غرض‌ورزانه بهترین وسیله تحقق این مهم و بصیرت‌بخشی و فهوابخشی ذهنی مردمان یک جامعه است.
این پژوهشگر حقوق دانشگاه گفت: مردم یک جامعه هر چقدر از عمق فکری کمتر برخوردار باشند، تحت‌تاثیر صورت موضوعات سیرت و چشم‌انداز واقعی‌تر و جوهری‌تر را به باد فراموشی در لحظه تصمیم‌گیری و تحلیل می‌سپارند و این عدم سیرت‌بینی و نداشتن بصیرت رخنه‌گاه اصلی نفوذ یاس و ناامیدی و نداشتن چشم‌انداز واقعی است، لذا در بستر ابزارهایی همانند مناظره فرهنگ تفکر عمیق و سیرت‌بینی در اندیشه مردم یک جامعه نهادینه می‌شود.
وی با اشاره سخنان مقام معظم رهبری در خصوص مناظره اظهار کرد: معظم له در بیانات خود بر اینکه نباید از مناظره گریخت و نقد و انتقاد را به کالای قاچاق و یا امری تشریفاتی تبدیل کرد، اشاره کرده‌اند که این مساله نشان از اهمیت ریشه‌ای نقد و مناظره در بیانات رهبر معظم انقلاب است و ما نیز باید با ترویج فرهنگ نقد، مناظره و گفتگو از دانشگاه و ترویج آن به بطن دانشگاه، گام‌های موثری در اعتلای فرهنگ نقد و گفتگو در جامعه برداریم.
وی با تاکید به اینکه اکثر مشکلات و تضادهای جامعه در هر سطح و طبقه اجتماعی ریشه در فقدان تحمل نقد و نبود فرهنگ مناظره می‌باشد، اظهار کرد: با گفتگو و بحث و بررسی پیرامون مساله بوجود‌ آمده بین طرفین درگیر، شفافیت در کنح مسایل پیش می‌آید که زمینه‌ای برای رشد جامعه فراهم می‌آورد.
رستم‌زاده گفت:حتی در قرآن کریم نیز به شیوه جدل و بحث را در صورتی‌که به بهترین شکل باشد، تایید کرده و در آیه 125 سوره نحل شیوه تربیتی دعوت پیامبر اکرم (ص) را بر مبنای جدل و مناظره قرار داده است.
در ادامه معاونان و مدیران فرهنگی دانشگاه‌ها به بیان نکته نظرات پیرامون برگزاری هر چه کیفی‌تر این دوره از مسابقات ملی مناظره دانشجویی در استان پرداختند.
دانشجویان علاقمند جهت ثبت‌نام و یا کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به دفتر معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی به آدرس ارومیه، خیابان شهید بهشتی، انتهای کوی منصور افشار، ساختمان جهاد دانشگاهی مراجعه و یا با شماره 33444070 تماس حاصل نمایند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: