کد خبر: 3818280
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۵
گروه سیاست و اقتصاد ــ مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی با اشاره به اینکه دانشجوی ایرانی باید ایده‌پرداز باشد، گفت: آرمان‌خواهی در دوران دانشجویی بسیار ایده‌آل بوده و تفکرگرایی در بین دانشجویان در اوج خود است اما دانشجو نباید رفتار و نگاه احساسی و سطحی به مسائل داشته باشد.

دانشجویان نگاه احساسی و سطحی به مسائل نداشته باشند

به گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، به‌همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی، نشست تخصصی دانشجو و دانشگاه در آینده انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره)، ظهر امروز، ۲۰ خرداد ماه در ارومیه برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین بیگی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی، در این نشست، با بیان اینکه امام خمینی «ره» طرفدار عقلانیت اسلامی بود، گفت: ایشان صرفا جریان سنتی را نمی‌پذیرفت و معتقد بود که زنان نیز باید در صحنه حضور داشته باشند و درواقع یک سیاست مدرن را در بحث ولایت فقیه مطرح کرد.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی، اظهار کرد: امروز منظومه فکری امام راحل به یک کتاب تبدیل شده و باید در دانشگاه‌ها به‌عنوان یک ایده سیاسی و تفکر نویی که امام خمینی(ره) از نوجوانی به دنبال آن بود، تدریس شود.

وی افزود: امام خمینی(ره)، از روز نخست به فکر تشکیل یک حکومت اسلامی بود و اکنون این ایده باید در دانشگاه‌ها تدریس شود، کشور ما از قرن‌های قبل نیز اسلامی بوده و یک تناقض بین اسلام و تجددخواه‌ها وجود داشته و هنر، دین و سیاست همواره مدنظر بوده و در قرن نوزدهم به‌صورت ایدئولوژی با این موارد رفتار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین بیگی با بیان اینکه امام راحل در اوج جنگ و بده‌بستان‌های تجددطلب، نواندیش و نوگرا ظهور کرد، خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره)، در زمانی آمد که جنگ جدی بین اسلام و تجددخواه‌ها وجود داشته و ایشان صحنه را برای دانشجویان آن دوران تعریف کرد.

وی با تاکید بر اینکه فلسفه و عرفان را نمی‌توان از یکدیگر تفکیک کرد، یادآور شد: کسانی که به‌دنبال عرفان هستند، قطعا نمی‌توانند فلسفه را بپذیرند و امام خمینی(ره) از تمام این موارد عبور کرد.

مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان غربی ادامه داد: ایده‌های نظام ما امروز در دانشگاه‌های جهان تدریس می‌شود، چرا که امام راحل یک ایده‌پرداز جهانی بودند، به‌طوری‌که ایشان مخالف تروریست بود و از جمله مولفه‌های امام اصل جامعیت اسلام است که دو نوع اسلام را در جهان تعریف کردیم که یکی تحجرگرا و دیگری اسلام التفاطی بود.

وی خاطرنشان کرد: دومین مولفه اندیشه امام راحل، توحید اجتماعی بوده، یعنی اجتماعی که بدون توحید باشد، تبدیل به جنگ، خون‌ریزی، ناامنی و غارت خواهد شد و درواقع توحید اجتماعی، امنیت روانی جامعه را تامین می‌کند و به مجریان کشور مربوط است و دولت باید مولد توحید اجتماعی باشد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین بیگی بیان کرد: تقدم فرهنگ بر مباحثات اجتماعی از دیگر مولفه‌های امام راحل بود و فرهنگ ناب اسلامی باید بر مسائل اجتماعی غلبه کند که رعایت اخلاق انتخاباتی، داد و ستد، سخنوری و اشتغال از جمله این موارد به‌شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه یکی از آرمان‌های امام خمینی(ره) این بود که دانشجوی ایرانی باید ایده‌پرداز باشد، گفت: آرمان‌خواهی در دوران دانشجویی بسیار ایده‌آل بوده و تفکرگرایی در بین دانشجویان در اوج خود بوده و هست و دانشجو نباید رفتار و نگاه احساسی و سطحی به مسائل داشته باشد و اندیشیدن به معنای واقعی باید در وجود دانشجو متبلور شود و همچنین همگرایی در بین دانشجویان از دیگر مواردی است که امام راحل همواره بر آن تاکید می‌کردند.

گفتنی است، ادامه مراسم به‌صورت پرسش و پاسخ بین دانشجویان ادامه یافت.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: