کد خبر: 3819377
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
گروه اجتماعی ــ روانشناس و مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه اولین هدیه الهی برای زوجین، مودت و رحمت خداوند بوده که در دل آنان قرار داده است، گفت: روان و شخصیت زوجین باید با یکدیگر مطابقت داشته باشد.

اولین هدیه الهی برای زوجین، مودت و رحمت خداوند است

به گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، حمید ملکی‌نیا، روانشناس و مدرس دانشگاه، صبح امروز، ۲۵ خردادماه در کارگاه آموزش مهارت‌های زندگی خانواده موفق که به‌ همت کانون زنان و خانواده نمایندگی آستان قدس رضوی در استان آذربایجان غربی برگزار شد، اظهار کرد: اولین هدیه الهی برای زوجین، مودت و رحمت خداوند بوده که در دل آنان قرار داده است، اما چرا اکنون برخی خانواده‌ها به آرامش نمی‌رسند.
وی ادامه داد: قطعاً کلام خداوند در این مورد نقض نشده است و باید بدانیم که رفتار ما در زندگی اشتباه بوده یا انتخاب اشتباهی داشته‌ایم و در این راستا باید رفتارهای خود را تغییر دهیم.
ملکی‌نیا با اشاره به فرموده امام صادق(ع) افزود: ایشان فرموده‌اند که هر فرد در خانه به سه خصلت نیاز دارد که عبارت از خوش‌رفتاری، گشاده‌دستی سنجیده و غیرت محافظ است.
وی با تأکید بر اینکه گفت‌وگوی مؤثر بدون مقایسه، انتقاد، توهین و سرزنش می‌تواند در روابط موفق بین زوجین بسیار تأثیرگذار باشد، تصریح کرد: امام علی(ع) فرموده‌اند که هرکه سخنش بد باشد، بهره بدی خواهد برد.
روانشناس و مدرس دانشگاه با اشاره به موانع شایع در گفت‌وگوها خاطرنشان کرد: گمانه‌زنی، تغییر تدریجی از گفت‌وگوی مثبت به منفی، ناتوانی در گوش دادن و سبک گفت‌وگوی ناسالم از جمله موانع شایع در وگوها به‌شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه خوشبختی زمانی رخ می‌دهد که تعارضی وجود نداشته باشد، یادآور شد: روان و شخصیت زوجین باید با یکدیگر مطابقت داشته باشد و براین اساس در گام‌های اصلی مشاوره ازدواج از طریق آزمون می‌توان به مطابقت شخصیت زوجین با یکدیگر پی برد.
ملکی‌نیا با اشاره به اینکه گوش دادن نیازمند شکیبایی، خودداری از قضاوت و صرف انرژی بیشتر است، گفت: زوجین باید با همان هیجانی که برای صحبت کردن دارند، گوش دهند، احساسات و عقاید مهم هستند، اما می‌توانند مانع گوش دادن مؤثر و بی‌طرف باشند، صداهای درونی، پیام‌هایی درباره محتوای صحبت گوینده می‌فرستند و زوجین نباید پاسخ را از قبل آماده کرده و یا تصمیم به موافقت یا مخالفت گرفته باشند.
وی تأکید کرد: خوشبختی فقدان تعارض نیست، بلکه توانایی سازگاری با آن است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: