کد خبر: 3841736
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۹
گروه فرهنگی - مسئول هنرهای تجسمی حوزه هنری آذربایجان‌غربی از آغاز به‌کار کارگاه هنری «پوستر عاشورا» ویژه فراخوان «دوازدهمین سوگواره بین‌المللی هنر عاشورایی» به‌همت حوزه هنری آذربایجان‌غربی خبر داد.

کارگاه هنری «پوستر عاشورا» در ارومیه آغاز به‌کار کرد

یاسر قادری، مسئول هنرهای تجسمی حوزه هنری آذربایجان‌غربی، در گفت‌وگو با ایکنا از آذربایجان‌غربی، اظهار کرد: کارگاه هنری «پوستر عاشورا» ویژه فراخوان «دوازدهمین سوگواره بین‌المللی هنر عاشورایی» به‌همت حوزه هنری آذربایجان‌غربی و با حضور اساتید برتر کشور از ۲۱ شهریور ماه سال جاری به مدت سه روز در ارومیه آغاز به‌کار کرد.

وی ادامه داد: در این کارگاه که با حضور  حسین چمن‌خواه و حمیدرضا کشاورزی میان‌دشتی، در نگارخانه حوزه هنری آذربایجان‌غربی اجرا می‌شود، هنرجویان جهت آشنایی با اصول و فنون بخشی از هنرهای تجسمی ایرانی - اسلامی به‌خصوص «خطوط اسلامی» با هدف ارائه اثر و حضور پررنگ در دوازدهمین  سوگواره بین‌المللی هنر عاشورایی آماده می‌شوند.

مسئول هنرهای تجسمی حوزه هنری آذربایجان‌غربی افزود: واحد تجسمی حوزه هنری آذربایجان‌غربی، کارگاه هنری «پوستر عاشورا» را با حضور بیش از ۲۰ نفر از علاقه‌مندان و هنرجویان ارومیه برگزار می‌کند که در این کارگاه ویژگی‌های خط بنایی و به‌کارگیری آن در طراحی پوستر به مدت سه روز آموزش داده می‌شود.

وی ادامه داد: خط بنایی یکی از ویژگی‌های بارز هنر اسلامی - ایرانی است که از گذشته‌های دور تا به‌امروز در تزئین بسیاری از مکان‌های دینی و مذهبی از جمله مساجد، امامزاده‌ها و بناهای تاریخی مورد استفاده قرار گرفته است که آموزش این هنر اسلامی برای ارائه آثاری با مضامین امروزی می‌تواند در راستای ارتقاء هویت فرهنگی و رشد و توسعه هنر ایرانی در آذربایجان‌غربی مورد استفاده هنرمندان قرار گیرد.

قادری خاطرنشان کرد: خط بنّایی یا مَعْقِلی یکی از انواع خوشنویسی اسلامی است که نوعی خط کوفی زاویه‌دار به‌شمار می‌رود و از ترسیم اشکال هندسی مانند مربع، لوزی، مستطیل و خطوط موازی و متقاطع حاصل می‌شود، خط بنایی نوع تزیین نشده و هندسی خط کوفی است که براساس خانه‌های شطرنجی طراحی می‌شود.

وی یادآور شد: اساس خط بنایی امتدادهای افقی و عمودی و گردش خط با ضخامتی یکنواخت در راستای افقی یا عمودی است، به‌گونه‌ای که تمام سطوح هندسی شکل با این نوشته‌های افقی و عمودی پر می‌شود، در بعضی انواع خطوط بنایی به نمونه‌هایی برخورد می‌کنیم که هم سیاهی و هم سفیدی بین آن‌ها از کلماتی تشکیل شده‌اند که هر دو دارای معناست که به آن کوفی بنایی  مشکل یا متداخل گفته می‌شود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: