کد خبر: 3671217
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷
رئیس سازمان انتقال خون آذربایجان غربی خبر داد:
گروه اجتماعی: رئیس سازمان انتقال خون آذربایجان غربی گفت: 4.18درصد طی هشت ماهه سال جاری افزایش اهدا خون در آذربایجان غربی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) از آذربایجان غربی امروز 19 آذر دکتر مجتبی قهرمان رضائیه رئیس سازمان انتقال خون آذربایجان غربی در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن کنفرانس اداره کل انتقال خون استان برگزار شد با اعلام این خبر گفت: طی 8 ماهه اخیر سال جاری حدود 26 هزارو 918 نفر در سطح استان خون اهدا کرده اند که این رقم نسبت به سال گذشته با 25 هزارو 212 نفر اهدا کننده 4.18 درصد افزایش داشته است.


وی افزود: سالیانه به طور متوسط حدود 100 هزار نفر اهدا کننده خون در سطح استان داریم که پاسخگوی تمامی نیاز های مراکز درمانی و بیمارستانی آذربایجان غربی بوده است.


وی با بیان اینکه در سال جاری طرح سلول های بنیادین در آذربایجان غربی راه اندازی شده است، گفت: مرکز اهدا خون، پلاسما و پلاکت نیز از سایر اقدامات این سازمان در سطح استان بوده است.


قهرمان رضائیه با اشاره به اینکه طی سال جاری حدود یک هزارو 270 واحد پلاسما در آذربایجان غربی اهدا شده است تصریح کرد: همچنین این سازمان شاهد اهدای 99 واحد پلاکت در سال 95 و حدود 540 واحد پلاکت در 8 ماهه نخست جاری بوده است که نبست به سال گذشته با پیشرفت چشم گیری روبه رو بوده است اما هنوز با میزان و هدف اصلی سازمان انتقال خون فاصله زیادی دارد.


وی با تاکید بر اینکه هر فرد قادر به اهدای پلاکت و پلاسما هر دوماه یکبار و اهدای خون هر سه ماه یکبار است بیان کرد: انتقال، اهدای خون، پلاسما و پلاکت از مباحث مهم جهانی است که باید در کشور و در میان احاد جامعه فرهنگ سازی شود.


رئیس سازمان انتقال خون در خصوص اهدای خون افرادی که حجامت، تتو و یا خال کوبی انجام داده اند یاد آور شد: این افراد تا یکسال از اهدای خون معاف هستند چراکه در مرحله اول سلامتی خود افراد را تهدید خواهد کرد.

 

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: