کد خبر: 3828135
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۴
گروه سیاست و اقتصاد - رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزی آذربایجان غربی با بیان اینکه برای نخستین بار سهم اعتبارات عمرانی استان از سهم جمعیتی پیشی گرفته است، گفت: در چشم‌انداز توسعه، آذربایجان غربی استانی برای هم‌پیوندی اقتصاد ملی و جهانی مطرح خواهد شد.

آذربایجان غربی؛ استانی برای هم‌پیوندی اقتصاد ملی و جهانی

به گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، ناصر حضرتی‌پر، رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزی آذربایجان غربی، صبح امروز، ۲۷ تیر ماه، در سومین جلسه شورای اداری استان که با حضور رئیس دیوان محاسبات کشور در محل استانداری آذربایجان غربی برگزار شد، با اشاره به ویژگی‌های منحصربه‌فرد استان در حوزه‌های مختلف و هم‌مرز بودن با سه کشور اظهار کرد: براساس سند توسعه استان مصوبه هیات وزیران در سال ۱۳۸۷، در چشم‌انداز توسعه، آذربایجان غربی استانی برای هم‌پیوندی اقتصاد ملی و جهانی مطرح خواهد شد.

وی وجود سه فرودگاه، ۶ بازارچه، ۹ گمرک، بزرگترین منطقه آزاد جهان و ایران در ماکو، معادن طلا در تکاب و دو اثر جهانی میراث فرهنگی ثبت شده در یونسکو در استان را از دیگر ویژگی‌های منحصربه‌فرد آذربایجان غربی عنوان کرد.

حضرتی‌پر با اشاره به اینکه استان در برخی از شاخص‌های توسعه‌ای متاسفانه پایین‌تر از میانگین کشوری است، افزود: با رهنمودهای استاندار و برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال‌های اخیر اقدامات بسیار مناسبی در ارتقای شاخص‌های توسعه در بخش‌های بهداشت‌ودرمان، گاز رسانی، آب روستایی و توسعه حمل‌ونقل ریلی در استان انجام شده و در شاخص‌های دیگر نیز برنامه‌ریزی‌های لازم برای ارتقای این شاخص‌ها انجام شده است.

وی خشکی دریاچه ارومیه، عدم بهره‌گیری از موقعیت منحصربه‌فرد استان در هم‌جواری با سه کشور، شکاف بسیار عمیق شاخص‌های توسعه استان با میانگین کشوری را از جمله چالش‌های مهم استان عنوان کرد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزی آذربایجان غربی با اشاره به اعتبارات استان در سال جاری گفت: در سال جاری، آذربایجان غربی در اختصاص بودجه در رتبه شش کشوری قرار دارد و خوشبختانه برای اولین بار سهم اعتبارات عمرانی استان از سهم جمعیتی پیشی گرفته است.

وی با تقدیر از نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به روند احیای دریاچه ارومیه افزود: از سال ۹۳ تا ۹۷، علاوه بر اعتبارات ملی، ۱۲۷۷ میلیارد تومان نیز اعتبار استانی برای احیای دریاچه ارومیه تخصیص یافته که از این میزان اعتبار تا کنون ۵۴۶ میلیارد تومان جذب شده است.

وی همچنین با اشاره به سه سفر رئیس جهمور به آذربایجان غربی در قالب سفرهای شهرستانی و افتتاح پروژه‌ها به استان گفت: در سفر اول رئیس جمهور ۱۲۵۶ میلیارد تومان و در سفر دوم رییس جمهور به استان ۲۴۸۷ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای پروژه‌های مهم استان تخصیص یافته است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: