کد خبر: 3830008
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
گروه سیاست و اقتصاد ــ امام جمعه خوی با تبریک فرارسیدن سالروز اقامه اولین نماز جمعه در کشور گفت: نماز جمعه مرکز افشای نقشه‌ها و توطئه‌های دشمنان و سنگری کارآمد در مقابل تهاجم فرهنگی و محل بیان خواسته‌ها و مطالبات به‌حق مردم است.

نماز جمعه؛ سنگری کارآمد در مقابل تهاجم فرهنگی

به گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدرضی شکوری، امام جمعه خوی، ظهر امروز، ۴ مردادماه، در خطبه‌های این هفته نماز جمعه خوی، با محور بحث قرار دادن اخلاق اسلامی، موضوع حسن خلق را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: مرحوم علامه مجلسی در بحارالانوار موضوعی را تحت عنوان بابُ حُسْنِ الْخُلُقِ مطرح کرده‌ و در ضمن این باب ۸۰ روایت در رابطه با حسن خلق آورده و بخشی از این روایات مربوط به معنی و تفسیر حسن خلق است.

وی ادامه داد: از مجموع این روایات استفاده می‌شود که دایره حسن خلق بسیار گسترده و وسیع بوده و اختصاص به برداشت عرفی ندارد که عده‌ای فکر می‌کنند حسن خلق فقط این است که به روی دیگران لبخند زده و تبسم در چهره باشد.

شکوری در ادامه با استناد به روایات در رابطه با معانی و مصادیق گسترده حسن خلق تصریح کرد: نرم‌خو و بی‌آزار بودن، انس گرفتن با دیگران، خشمگین نشدن بخاطر ناداری، دوری جستن از حرام‌ها، دنبال مال حلال رفتن، توجه به رفاه خانواده، مؤدب بودن، گفتار پاکیزه، رضایت به سهم خود از دنیا، پایداری در راه حق، مدیریت زندگی خود، یاری رساندن بر مؤمنان، سلام کردن و تحمل مشکلات در راه دعوت به دین از جمله معانی و مصادیق گسترده حسن خلق هستند.

وی با تبریک سالروز اقامه اولین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تهران با حکم رهبر کبیر انقلاب قدس سره و به امامت مرحوم آیت‌الله طالقانی افزود: موضوع نماز جمعه و مباحث مربوطه تقریباً در تمامی کتب فقهی استدلالی و رساله‌های عملیه فقها و کتب حدیثی به‌صورت مبسوط بیان شده و جمعی از فقها رساله‌های مستقلی در زمینه نماز جمعه تدوین کرده‌اند.

امام جمعه خوی یادآور شد: جواهرالکلام که کتاب فقهی استدلالی است، متجاوز از ۳۶۰ صفحه در مورد نماز جمعه بحث کرده و مستدرک‌الوسایل که کتاب حدیثی است ۱۱۹ صفحه فقط روایات مربوط به نماز جمعه را ذکر فرموده است.

وی با استناد به روایتی از امیرمؤمنان علی(ع) در مورد جایگاه نماز جمعه بیان کرد: آن بزرگوار می‌فرماید سه چیز است که اگر در آن با پیشوایان خود به مخالفت برخیزید، نابود می‌شوید که از آن جمله نماز جمعه، جهاد با دشمنان و مناسک حج است.

شکوری تصریح کرد: از جمله ثمرات و برکات نمازهای جمعه در کشور می‌توان به تبیین و تشریح معارف دینی به میلیون‌ها نفر از نمازگزاران جمعه در سطح کشور، اطلاع‌رسانی و تحلیل اخبار، حوادث و اتفاقات مربوط به ایران و جهان اسلام، تبیین ،تشریح و تحلیل مواضع و توصیه‌ها و پیام‌های ولی امر مسلمین در حوادث و مناسبت‌ها، تشریح اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی، حمایت از مدیران نظام در بخش‌های مختلف توأم با انتقادات سازنده، مرکز افشاء نقشه‌ها و توطئه‌های دشمنان و سنگری کارآمد در مقابل تهاجم فرهنگی و محل بیان خواسته‌ها و مطالبات به‌حق مردم اشاره کرد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: