کد خبر: 4076454
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۹

پیشقراولان نهضت‌های بیداری در سراسر جهان از عاشورا الهام می‌گیرند

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری گفت: اغلب نهضت‌های بیداری اسلامی در سراسر جهان از عاشورای حسینی الهام می‌گیرند، که انقلاب اسلامی ایران نمونه بارز آنها است.

پیشقراولان نهضت‌های بیداری در سراسر جهان از عاشورا الهام می‌گیرندبه گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، حجت‌السلام عسگر دیرباز نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری در همایش «نهضت حسینی و نقش آن بر بیداری ملت‌ها که هم‌زمان با هشتم ماه محرم با حضور کارکنان و خانواده نیروی انتظامی آذربایجان غربی در ارومیه برگزار شد، اظهار کرد: اغلب نهضت‌های بیداری اسلامی که در جهان به ویژه در منطقه شکل گرفته، با الهام از عاشورای حسینی بوده است.

وی با بیان اینکه در کشور ما همچنین در آیین‌ها و مناسبت‌های اسلامی به ویژه در ماه محرم الحرام و در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی برپایی مجالس عزادی برای امام حسین (ع) از جایگاه خاص و پیشینه‌ای دیرپا برخوردار است، ادامه داد: پیشوایان انقلاب اسلامی امام حسین (ع) را برای مبارزه با حکام ظلم و جور برای خود الگو قرار داده بودند.

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: به تبعیت از رهبران دینی اقشار مختلف مردم، نهضت حسینی را الگوی عملی خود در مبارزه علیه استبداد و استعمار قرار دادند، درنهایت توانستند پایه‌های حکومت‌ ستم‌شاهی را سست کرده و انقلاب اسلامی را به پیروزی برسانند.

دیرباز با بیان اینکه اغلب پیشقراولان نهضت‌های بیداری در سراسر جهان به ویژه در دنیای اسلام سختی‌ مبارزه‌ خود را با مصایب ائمه اطهار (ع) مقایسه کرده و در نتیجه می‌توانستند صبر پیشه کنند، ادامه داد: سابقه غالب جنبش‌ها و نهضت‌های بیداری به‌خصوص در جامعه تشیع متأثر از اجتماعات محرم و عزاداری امام حسین (ع) است.

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه، امروزه سوگواری برای اهل بیت (ع) به‌ویژه در کشورهایی که اکثریت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند یک امر مرسوم و سنت اجتماعی است، اضافه کرد: حتی این مناسک مذهبی تا قلب اروپا نفوذ کرده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه فراگیر و گسترده شدن آیین‌های عزاداری برای شهدای صحرای کربلا، استکبار جهانی را دچار واهمه کرده است، که ملت‌ها هوشیار شده و علیه سردمداران کشورهای متجاوز به‌پا خیزند، اضافه کرد: تعزیه‌گردانی، شبیه‌خوانی، مداحی، مرثیه‌خوانی، سینه و زنجیرزنی در شمار ابزارهای انتقال مفاهیم دینی و عرفانی دین مبین اسلام به جهانیان شمرده می‌شوند.

نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: همین ابزارها با توجه به جنبه‌های نمایش آیینی، زیبایی‌شناختی و ابعاد هنری فرصت‌هایی برای مشارکت مردم فراهم می سازند، همچنین هنر مقاومت را به مخاطبان خود آموزش می‌دهند..

دیرباز با بیان اینکه مجالس عزای حسینی گرچه سالی ده روز به صورت مستمر و دو روز به‌صورت چشمگیر برگزار می‌شود، ولی یکی از عوامل تأثیرگذار در انتقال ارزش‌ها و باورهای دینی به ویژه نهادینه‌سازی روح مبارزه با ظالم و مستکبر به حساب می‌آید، گفت: پس باید این مجالس و محافل را با شکوه هرچه‌تمام‌تر برگزار کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha