اینجا عطر گل محمدی صرف نیات خیر می‌شود

اینجا عطر گل محمدی صرف نیات خیر می‌شود

با شکفتن گل‌های محمدی در فصل بهار، برداشت این گل از مزارع موقوفه فدک بیرجند توسط کشاورزان آغاز می‌شود، درآمد حاصل از فروش این گل‌ها صرف امور مربوط به نیات واقفان می‌شود. شش دانگ مزرعه و قنات شوکت آباد وقفی است و این موقوفه دو وقف نامه به نام محمد ابراهیم و امیر اسماعیل شوکت الملک دارد که ۳۷ نیت در دل آن قرار گرفته است. یکی از موقوفات شاخص در استان خراسان جنوبی موقوفه محمد ابراهیم و محمد اسماعیل شوکت‌الملک است که روستا و زمین‌های اطراف و باغ و عمارت شوکت‌آباد را دربرمی‌گیرد. موقوفه باغ و عمارت شوکت‌آباد در ۵ کیلومتری شرق بیرجند، کنار جاده بیرجند-زاهدان، در روستای شوکت‌آباد قرار دارد. باغ و عمارت شوکت‌آباد بیرجند با وسعتی در حدود ۸,۵ هکتار با شماره ۲۳۶۳ در سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. احداث این باغ مربوط به دوره قاجار و از املاک امیراسماعیل خان شوکت‎الملک بوده و به عنوان سکونتگاهی ییلاقی استفاده می‌شده و به دلیل آنکه وی وارث و فرزندی نداشت، اموال او به برادرش محمدابراهیم خان رسیده است. تاکنون طرح‌های متفاوتی برای استفاده از این موقوفه ارائه شده که یکی استفاده از ظرفیت مزرعه برای کشت گیاهان دارویی بوده است. قسمتی از مزرعه این موقوفه با نام فدک زیر کشت گل محمدی رفته است. گل‌هایی که به برکت وقف بسیار بارور شده‌اند و درآمد حاصل از فروش آن‌ها براساس سرفصل‌های وقف‌نامه هزینه می‌شود که یکی از آن‌ها توسعه فعالیت‌های قرآنی است.
اهدا مدال‌های حسین رضازاده به موزه آستان قدس رضوی

اهدا مدال‌های حسین رضازاده به موزه آستان قدس رضوی

حسین رضازاده، قهرمان اسبق وزنه‌برداری ایران و جهان که پیش از این بخشی از مدال‌های دوران ورزشی خود را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده بود، شامگاه ۲۱ فروردین‌ماه باقی مانده مدال‌هایش را نیز به این آستان تقدیم کرد. علاوه بر رضازاده، محسن بیرانوند، حمید لکزایی و الهام حسینی نیز مدال‎هایشان را به این موزه اهدا کردند.
تاخت و تاز بهاری کرونا

تاخت و تاز بهاری کرونا

۱۳ ماه پس از ورود کرونا در ایران، پیک چهارم کرونا آغاز شده است تا جایی که براساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت تا ۱۸ فروردین ۱۴۰۰، بیست هزار نفر بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و رکورد مرگ‌ومیر نیز پس از چند ماه سه رقمی شده است. اوضاع تهران و تمامی مراکز استان‌ها قرمز و بحرانی است. بحران، امنیت و آرامش و سلامت مردم را همچنان تهدید می‌کند و در این میان عده ای بی تفاوت به گذران امور می پردازند. با افزایش آمار، پیشنهاد تعطیلی ده روزه پایتخت برای مدیریت همه‌گیری کرونا مطرح شده است. بررسی وضعیت همه‌گیری کووید ۱۹ در کشور نشان می‌دهد سیر صعودی ابتلا در تمام مناطق مشاهده شده و اغلب مراکز استانی اکنون در وضعیت حاد کرونایی قرار گرفته‌اند.
مشهد در وضعیت قرمز خیز چهارم کرونا

مشهد در وضعیت قرمز خیز چهارم کرونا

با توجه به تغییر وضعیت مشهد به رنگ قرمز و براساس تصمیم‌گیری ستاد ملی کرونا، محدودیت‌های کرونایی برای اصناف اعمال شده است، به همین علت مشاغل گروه‌های دو، سه و چهار مجاز به فعالیت نبوده و تنها مشاغل گروه یک قادر به فعالیت هستند.
وضعیت قرمز کرونا در زنجان

وضعیت قرمز کرونا در زنجان

عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در چند هفته اخیر در زنجان سبب رشد چشمگیر میزان مبتلایان به ویروس کرونا در این شهر شد. به طوری که با این میزان نرخ رشد بیماری، هیچکدام از بیمارستان های شهر زنجان در چند روز آینده دیگر توانایی پذیرش بیمار جدید را نخواهند داشت. همچنین، تغییر وضعیت کرونایی زنجان به قرمز سبب تعطیلی تمامی پاساژ ها و مراکز تجاری و بازار سنتی شهر شده است. ورود خودروهایی که پلاکی غیر از پلاک شهر زنجان دارند نیز ممنوع اعلام شده است.
آزمون طرح ساماندهی داوران مسابقات قرآن _ بیرجند

آزمون طرح ساماندهی داوران مسابقات قرآن _ بیرجند

مرحله دوم آزمون طرح ساماندهی داوران مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی، امروز ۱۹ فروردین‌ماه با حضور ۱۳ نفر در بیرجند برگزار شد.
بیست‌وهشتمین سالروز شهادت سیدمرتضی‌آوینی

بیست‌وهشتمین سالروز شهادت سیدمرتضی‌آوینی

بیست‌وهشتمین مراسم بزرگداشت سالروز شهادت سید مرتضی آوینی عصر امروز 19 فروردین ماه در گلزار شهدا بهشت زهرا برگزار شد.
آیین تجلیل از خادمان قرآن خراسان رضوی

آیین تجلیل از خادمان قرآن خراسان رضوی

آیین تجلیل از محمدجواد سادات‌فاطمی در بخش آموزش و کمال‌الدین غراب در بخش ترجمه قرآن کریم، به‌عنوان خادمان برگزیده کشوری قرآن کریم، ۱۸ فروردین‌ماه، با حضور حجت‌الاسلام ملانوری، مدیرکل ارتباطات و هماهنگی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولان و چهره‌های قرآنی، در سازمان جهاددانشگاهی خراسان‌رضوی برگزار شد.
تشییع «شهدای محیط‌بان» در زنجان

تشییع «شهدای محیط‌بان» در زنجان

پیکر پاک دو شهید محیط‌بان که با گلوله شکارچیان غیرمجاز به شهادت رسیدند امروز در زنجان تشییع شد. شهید میکائیل هاشمی ۴۲ ساله و مهدی مجلل ۳۴ ساله شامگاه دوشنبه پس از شناسایی شکارچیان متخلف در منطقه فیله خاصه، به صورت قانونی وارد عملیات شده و آن ها را تعقیب می‌کنند. اما شکارچیان با کشاندن محیط‌بانان به راه فرعی آنان را غافلگیر کرده و با آنان درگیر شدند که ابتدا با اسلحه شکاری خود به طرف این دو محیط بان شلیک کرده و سپس با به دست گرفتن اسلحه محیط بانان به طرف آنها شلیک می‌کنند که منجر به شهادت این دو محیط‌بان می‌شود. پلیس در کمتر از ۱۲ ساعت پس از حادثه موفق به دستگیری عاملان شهادت این دو محیط بان زنجانی شد که در بازجویی های اولیه به شهادت این محیط بان اعتراف کردند. یکی از قاتلان که دستگیر شده است سابقه‌دار است و قبلا به خاطر شکار غیرمجاز دستگیر شده بود. مناطق حفاظت شده «سرخ آباد و انگوران»، سه منطقه شکار ممنوع « فیله خاصه، خرمنه سر و خراسانلو» و یک «پناهگاه حیات وحش انگوران»، در استان زنجان قرار دارند. وسعت منطقه فیله خاصه در استان زنجان ۱۱۰ هزار و۵۳۲ هکتار است.
اختتامیه اجلاس سراسری نماز بخش دانش‌آموزی یزد‎

اختتامیه اجلاس سراسری نماز بخش دانش‌آموزی یزد‎

بیست و نهمین دوره اجلاس سراسری نماز و اختتامیه جشنواره «پیوند نماز، خانه، مدرسه و مسجد‌»، امروز ۱۷ فروردین ماه با حضور محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، محمدعلی طالبی، استاندار یزد و جمعی از مسئولان برگزار شد.
1