کد خبر: 3872888
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
به ابتکار جهاددانشگاهی آذربایجان‌غربی؛
گروه اجتماعی ــ نشست توسعه مشاغل خانگی در مناطق تحت پوشش دفاتر تسهیلگری آذربایجان‌غربی به ابتکار جهاددانشگاهی استان با حضور مسئولان استانی برگزار شد.

 حاشیه‌نشینان ارومیه در قالب مشاغل خانگی صاحب شغل می‌شوندبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌غربی، به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی آذربایجان‌غربی، نشست توسعه مشاغل خانگی در مناطق تحت پوشش دفاتر تسهیلگری آذربایجان‌غربی، روز گذشته، 29 دی‌ماه به ابتکار جهاددانشگاهی استان با حضور امین رستم‌زاده، ریئس جهاددانشگاهی استان، سیدهادی طباطبایی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌غربی، معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای و تمامی مدیران دفاتر تسهیلگری مناطق حاشیه‌نشین ارومیه و کارشناسان اقتصادی بخش مشاغل خانگی استان و کارآفرینان و تسهیلگران منتخب در دفتر تسهیلگری دیزج سیاوش جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی برگزار شد.

امین رستم‌زاده، رئیس جهاددانشگاهی آذربایجان‌غربی در این نشست با اشاره به اینکه دغدغه معیشت و درآمد حاشیه‌نشینان را از تمرکز، اصلاح، بهبود وضعیت و کالبد محل سکنی خود دورنگه می‌دارد، اظهار کرد: بهترین، میانبرترین و سریع‌ترین استراتژی کمک به خانواده حاشیه‌نشینان از بعد اقتصادی بسترسازی تحقق مشاغل خانگی و افزایش درآمد از طریق آن برای حاشیه‌نشینان است که کمترین سرمایه‌گذاری را متناسب با شرایط خاص خانواده‌ها نیاز دارد و از طرفی این مهم از بعد روانشناسی و جامعه‌شناسی هم برای این خانواده بسیار پربرکت مفید و اثربخش است.

وی افزود: امروزه با بررسی نظریات نوین در توانمندسازی حاشیه‌نشینان در دنیا تأکید ویژه بر اقتصاد غیررسمی و یا مشاغل خودجوش است که می‌توان مدل راهبردی مشاغل خانگی در مناطق حاشیه‌نشین را بر این اساس در استان مدل‌ریزی  با مبانی علمی و عملی کرد.

اجرای فاز اول تا سوم طرح مشاغل خانگی در استان

رستم‌زاده با اشاره به اجرای فاز اول تا سوم طرح مشاغل خانگی در استان به همت جهاددانشگاهی استان تصریح کرد: در فاز اول ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان در خصوص مشاغل خانگی شناسایی شده که بعد از انجام این مراحل ۲۱ رشته به عنوان فرصت‌ها و پتانسیل‌های مشاغل خانگی انتخاب شد.

وی اظهار کرد: در فاز اول این طرح ثبت نام از متقاضیان مشاغل خانگی در سامانه این طرح صورت گرفت که در مجموع ۶ هزار و ۱۰۰ نفر از طریق سامانه ثبت نام کردند.

رئیس جهاددانشگاهی آذربایجان‌غربی بابیان اینکه بعد از انجام مراحل ارزیابی بیش از چهار هزار و ۵۰۰ نفر در کل استان به عنوان متقاضیان اصلی در این طرح شناسایی شدند، افزود: از مجموع ۴ هزار و ۵۰۰ متقاضی شناسایی شده ، یک هزار و ۳۰۰ نفر متقاضی تسهیلات نبوده و تنها مشکل کسب و کار آنها مربوط به اتصال به بازار و فروش بود‌.

رستم‌زاده به برگزاری کارگاه‌های عمومی و تخصصی مشاغل خانگی توسط جهاد دانشگاهی استان در فاز دوم اجرای طرح برای جامعه هدف چهار هزار و ۵۰۰ نفری استان اشاره کرد و گفت: کارگاه‌های آموزشی و عملی برای متقاضیان این طرح در رسته‌های مختلف در استان برگزار شد که در مجموع سه هزار و ۶۶۰  نفر به ساعت از مشاوره رایگان بهره‌مند شدند و هفت هزار و ۵۸  نفر به ساعت نیز از کارگاه‌های آموزشی و عملی بهره‌مند شدند.

وی  با بیان اینکه هدف جهاددانشگاهی استان اجرای فاز سوم طرح نوین توسعه مشاغل خانگی با رویکرد حرفه‌ای‌تر و علمی‌تر است، اظهار کرد: تا بدین مرحله از اجرای فاز سوم طرح یک هزار و ۶۹۸ نفر از بین چهار هزار و ۵۰۰  متقاضی مشاغل خانگی در استان در راستای رفع مشکل فروش و بازاریابی محصولات تولیدی به مرحله اتصال به بازار و پشتیبانان طرح رسیدند که این روند نیز ادامه خواهد داشت و همچنین در فاز سوم این طرح بخش عمده‌ای از مشکلات مربوط به اتصال به بازار و فروش متقاضیان مشاغل خانگی بررسی شد.

ظرفیت مشاغل خانگی

وی با اشاره به اینکه تا کنون ۲۵ نفر از تسهیگلران در رسته‌های مختلف مشاغل خانگی استان شناسایی شده‌اند، بیان کرد: در فاز سوم طرح تا کنون سه هزار و ۶۳۸ نفر از متقاضیان مشاغل خانگی خدمات هدایت و مشاوره جهت ارتقای کمیت و کیفیت محصولات خانگی، چهار متقاضی مرحله برندسازی و استانداردسازی، دو هزار و ۳۶  متقاضی مرحله کمک به تنظیم برنامه‌های تولید و فروش، یک هزار و ۶۹۸  نفر نیز مرحله اتصال به بازار و بنگاه‌های بالادستی را طی کرده‌اند.

رستم‌زاده با بیان اینکه ظرفیت مشاغل خانگی بستری بی‌بدیل در اشتغال‌زایی کشور محسوب می‌شود، گفت: جهاد دانشگاهی استان در تلاش است با شناسایی مزیت‌های شهرستان‌های مختلف استان بستر فعالیت و رونق مشاغل خانگی متناسب با آن منطقه را با برگزاری کارگاه‌های عملی و مشاوره فراهم کند.

وی با تأکید براینکه جهاددانشگاهی درراستای رسالت خود به دنبال اجرای کارهای زیرساختی است، افزود: هدف جهاددانشگاهی استان ارائه نمونه عینی از یک مدل کسب و کار مبتنی بر مدل مدیریتی عملیاتی در حوزه مشاغل خانگی است.

رئیس جهاددانشگاهی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه براساس تحقیقات انجام شده حلقه مفقوده در بحث اشتغال که معضل اساسی در کشور محسوب می شود، بحث پشتیبانان است گفت: باید نگاه حرفه‌ای به پشتیبانان داشت و بانک اطلاعاتی از پشتیبانان جمع‌آوری و با مدل و سیستم مدیریتی از آنها حمایت کرد.

رستم‌زاده در خاتمه خاطرنشان کرد: باید مدل کاری نظری برای این مهم طراحی تدوین و برنامه‌ریزی شود که جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی تجارب ارزشمندی در این خصوص دارد.

عمده مشکل مناطق حاشیه‌نشین استان

در ادامه این جلسه سیدهادی طباطبایی، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی استان در بحث توسعه و گسترش مشاغل خانگی موفق عمل کرده است، افزود: می‌توان از سایر طرح‌های جهاددانشگاهی به عنوان الگوهای برتر استفاده کرد و در صورت نتیجه‌بخش بودن به عنوان پایلوت ملی در اجرای طرح مشاغل خانگی در دفاتر تسهیلگری مناطق حاشیه‌نشین بهره برد.

طباطبایی با اشاره به اینکه عمده مشکل مناطق حاشیه‌نشین استان امور اقتصادی است، تصریح کرد: برای رشد اقتصادی مناطق حاشیه‌نشین طرح‌های اجرایی در دفاتر تسهیلگری استان باید به افزایش درآمد و بهتر شدن وضعیت اقتصادی آنها کمک کند.

وی با تأکید به اینکه  نهادهای حمایتی بسیاری در کشور وجود دارد که افراد نیازمند را مورد حمایت قرار داده‌اند، اظهار کرد: نهاد های امدادی باید با توانمندسازی افراد تحت پوشش خود آنها را توانمند سازند و به جامعه برگرداند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌غربی یا تاکید به اینکه ایجاد اشتغال پایدار یک مسئله و راهکار مهم در رفع  معضل بیکاری است، یادآورشد: متاسفانه عمده مشکل کارآفرینی و رونق مشاغل خانگی عدم انتخاب درست نوع فعالیت و بازار فروش است که خوشبختانه جهاد دانشگاهی با ارائه مشاوره‌های علمی و آموزشی در این زمینه کار‌های خوبی صورت گرفته شده است.

طباطبایی با تأکید به اینکه دفاتر تسهیلگری در کنار جهاد دانشگاهی، صندوق کارآفرینی امید و اداره کار و تعاون استان برای توسعه مشاغل خانگی کمک خواهد کرد، افزود: با تصمیمی که اتخاذ شده به زودی برای رونق فروش محصولات دفاتر تسهیلگری در یکی از پارک‌های پر رفت وآمد ارومیه یا در ترمینال برون شهری ارومیه نمایشگاه دائمی فروش محصولات دفاتر تسهیلگری حاشیه‌نشین برپا خواهد شد.

 وی با تأکید به اینکه مشاغل خانگی راهکاری مناسب و میانبر برای ایجاد اشتغال و کسب درآمد خانواده‌ها است، ادامه داد: روند توسعه مشاغل خانگی در استان در سال‌های اخیر موفق بوده و جهاد دانشگاهی در اجرای بسیار موفق و خوب این طرح‌ها گام مهمی برداشته است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان غربی افزود: اتصال به بازار یک حلقه مفقوده در طرح‌های مشاغل خانگی است که جهاد دانشگاهی با توجه به شرایط موجود پتانسیل ارزشمندی در راستای کمک به دفاتر تسهیلگری دارد تا شاهد رشد و ارتقای اثربخش مشاغل خانگی در استان باشیم.

در ادامه شریفی، معاون آموزش و پژوهش اداره کل فنی و حرفه‌ای استان با تشریح وظایف سازمان فنی و حرفه‌ای در بحث مشاغل خانگی بیان کرد: آمادگی همکاری در بحث‌های مختلف مشاغل خانگی را با جهاددانشگاهی داریم.

در ادامه وهابی مسئول تسهیلگران  طرح مشاغل خانگی گفت: از ایده جهاد دانشگاهی می‌توان به عنوان پایلوت و در صورت نتیجه‌بخش بودن برای کل دفاتر تسهیلگری در کشور با جهاد دانشگاهی در این خصوص عقد قرارداد بست.

در ادامه جلسه دیبایی، کارآفرین با اشاره به اینکه امروز فرصت‌های موجود در کشور به مثابه ثروتی است که عدم بهره‌برداری از آن به عدم تعریف یک چرخه درست بر می‌گردد خاطرنشان کرد: باید با توانمندسازی و مهارت‌محوری و مدیریت درست از این فرصت‌ها بهره جست.

در این جلسه دیلمقانی مسئول دفتر اشتغال واحد به تشریح طرح مشاغل خانگی پرداخت و پیشنهادهای لازم برای هر چه کیفی برگزار شدن مشاغل خانگی در مناطق حاشیه نشین را ارائه کرد.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: