کد خبر: 3881802
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی:
به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی، سومین دوره از نشست‌های منطقه‌ای باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی منطقه 4 در دانشگاه ارومیه برگزار شد.

حق برخورداری از محیط زیست سالم تبلور ارزش‌های اساسی و متعالی حقوق بشری استبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌غربی به نقل از روابط عمومی واحد جهاد دانشگاهی استان روز گذشته 7 اسفند ماه، نشست سومین دوره از نشست‌های منطقه‌ای باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی منطقه 4 در دانشگاه ارومیه با حضور رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی، مدیر فرهنگی واحد و دبیران و فعالان انجمن‌های محیط زیست در سطح دانشگاه‌های استان در دانشگاه ارومیه و به صورت وبینار  با حضور کاظمی خالدی رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی کشور برگزار شد.

امین رستم‌زاده، رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی در این نشست گفت: دانشجویان پیش قراولان نهادینه کردن فرهنگ محیط زیستی واقعی هستند چون پردازش اندیشه‌ای جوهری دارند و حسب مسئولیت اجتماعی با مبانی فکری علمی و عقلی می‌توانند در حوزه تولید محتوا به فرهنگ‌سازی در راستای احترام و اعتقاد واقعی به محیط زیست در بین شهروندان کمک شایانی کنند.

وی با اشاره به ارتباط پیشرفت و مدیریت توسعه با میزان مولفه‌های فرهنگ زیست محیطی یک جامعه خاطرنشان کرد: این دو مولفه در تعامل با همدیگر و در جهت هم‌افزایی همدیگر برای رسیدن به تعالی جامعه نقش پررنگی دارند و نباید در محقق کردن اسناد توسعه ناقض و خدشه زننده هم باشند.

رستم‌زاده با تشریح نسل‌های مختلف حقوق بشر عنوان کرد: با تامل در نسل سوم که تحت عنوان حقوق همبستگی و جمعی که برآیند آن ارتقاء سطح رفاه عموم است مواجه می‌شویم و در برگیرنده حقوقی چون حق صلح، حق توسعه است مفاهیم محیط زیست و داشتن حق به محیط زیست سالم از جایگاه ویژه‌ای در این حقوق برخوردار است به طوری که در نسل چهارم حقوق بشر هم که می‌تواند در بحث ارتقاء و صیانت از کرامت و حیثیت انسانی مطرح شود این حق نقش اساسی در آن دارد و یکی از حقوق بی‌بدیل حقوق شهروندی هم  تلقی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حق محیط زیست سالم تبلور ارزش‌های اساسی و متعالی حقوق بشری است تصریح کرد: این حق می‌تواند به عنوان بخشی از حق به زندگی استاندارد حقوق شهروندان تلقی شود و برای غنای باکیفیت داشتن حق محیط زیست پرکیفیت ضروری است.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی با اشاره به تکنیک‌های فرهنگ‌سازی در بحث محیط زیست خاطرنشان کرد: علمی‌سازی و تنویر محتوایی نگرش مسئولان به سمت نهادینه کردن فرهنگ محیط زیست کشورمان و ایجاد نگرش بین رشته‌ای نسبت به مقوله فرهنگ محیط زیست و ابواب آن تامل در بحث قانونمداری جامعه نسبت به مصادیق حفظ محیط زیست تبیین جایگاه تسهیلگری و برکات آن و استفاده از ظرفیت رسانه‌ها برای این حوزه مهم فرهنگی و بسترسازی برای داشتن راهبرد جهت اجرای موثر قانون و نیازسنجی و طراحی و تدوین چارچوب‌های بومی نظری در حوزه محیط زیست خصوصاً برنامه‌ریزی زیستی و مدیریتی را از دیگر رسالت‌های کانون‌های دانشجویی محیط زیست دانشگاه‌ها ذکر کرد.

رستم‌زاده گفت: این مقوله به عنوان یکی از اضلاع توسعه پایدار باید همواره مورد دغدغه بخش‌های غیر دولتی و دانشگاهی بوده و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های کلی محیط زیست که به عنوان سند ملی حفاظت از محیط زیست تلقی می‌شود دانشگاه‌ها و بخش غیردولتی نیز خلاقانه یاری‌رسان دولت در این راستا نقش‌آفرینی موثری داشته باشند.

وی با تشریح به سیاست کلی محیط زیست ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: تدوین منشور اخلاق محیط زیست و ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ و اخلاق زیست‌محیطی مبتنی بر ارزش‌ها و الگوهای سازنده‌ی ایرانی-اسلامی و ارتقاء مطالعات و تحقیقات علمی و بهره‌مندی از فناوری‌های نوآورانه‌ی زیست‌محیطی و تجارب سازنده‌ بومی در زمینه‌ حفظ تعادل زیست‌بوم‌ها و پیشگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست و گسترش سطح آگاهی، دانش و بینش زیست‌محیطی جامعه و تقویت فرهنگ و معارف دینی مشارکت و مسئولیت‌پذیری اجتماعی به ‌ویژه امر به معروف و نهی از منکر برای حفظ محیط زیست در تمام سطوح و اقشار جامعه می‌تواند از سرفصل‌های مهم مرتبط اولویت‌دار از رسالت‌های کاری کانون‌های فعال زیست محیطی در این حوزه باشد.

وی با اشاره به کتاب نهضت حفظ محيط زيست که شامل مجموعه بیانات مقام معظم رهبری در خصوص محیط زیست است، گفت: این کتاب با هدف انتقال نقطه نظرات، دغدغه‌ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری، به مسئولان و مردم درباره‌ اهمیت و حفظ موضوع مهم محیط زیست تألیف شده است که می‌تواند منبع ارزشمندی برای نقشه راه دانشجویان فعال در حوزه زیست محیطی شود.

در ادامه این مراسم نمایندگان و دبیران کانون‌های محیط زیست دانشگاه‌های آذربایجان‌غربی به بیان دیدگاه‌ها و نکته نظرات و مشکلات درباره اجرای برنامه‌های محیط زیستی در دانشگاه‌ها پرداختند.

در این نشست که به صورت همزمان در آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، اردبیل و زنجان برگزار شد، مهدی کوهانی و سمیرا کلشی به عنوان نمایندگان آذربایجان‌غربی در شورای مرکزی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی انتخاب شدند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: