کد خبر: 3949096
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۷
استاد حوزه علمیه خواهران آذربایجان غربی گفت: توسل به قرآن بهترین راه برای مقابله با فشارهای روانی است زیرا شیوه‌های بسیاری از جمله؛ توبه، صبر، ذکر، عبادات را توصیه می‌کند.

ارسالی امروز | توسل به قرآن کریم، بهترین  راه برای درمان فشارهای روانیفاطمه ابراهیمی، استاد حوزه علمیه خواهران آذربایجان غربی، دوم بهمن ماه، در جلسه مجازی اخلاق طلاب مدرسه علمیه الزهرا (س) خوی، اظهار کرد: افسردگی یک بیماری اختلال خلقی بوده که به وسیله تغییرات وسیعی در احساس، نگرش و اعتقاداتی که شخص از خود و جهان دارد مشخص می‌شود. 

وی افزود: به طور کلی هر فردی ممکن است گاهی بعد از یک شکست یا زیان احساس حزن و اندوه کرده و این حالت ناراحتی و یا بی‌علاقگی در زندگی او پیش آید و امید و انگیزه خود را از دست بدهد.

ابراهیمی تصریح کرد: انسان در حالت طبیعی باید ‌از موقعیت‌های خاص برای پیشرفت از نظر علمی، اخلاقی، اجتماعی و روانی استفاده کند و گاهی بعضی از افراد نسبت به این موفقیت‌ها بی‌تفاوت هستند، تحرک ندارند و آن مسیری را که لازم است برنمی‌گزینند.

استاد حوزه علمیه خواهران آذربایجان غربی، گفت: قرآن کریم علل و عوامل زیادی از جمله ترس از شکست و از دست دادن والدین، بی‌حوصلگی، شتاب‌زدگی، حسادت، کم طاقتی و کم حوصلگی، احساس گناه، بیماری‌های مزمن و ... را موجب افسردگی می‌داند و برای همه آن ها نسخه معرفی کرده است.

وی ادامه داد: انسان‌ها در زندگی لازم است برای دستیابی به اهدافشان و در هر کاری، راه بهتر و مناسبی را با آگاهی و شناخت انتخاب کنند تا به نتیجه مورد نظر و مطلوب خود دست بیابند.

ابراهیمی، بیان کرد: انسان به دلیل داشتن روحی بلند، از میان مخلوقات الهی تنها موجودی است که جهان پهناور در وجود او گنجانده شده و روش‌های مقابله با فشارهای روانی در قرآن کریم در سه حوزه شناختی، رفتاری و عاطفی قابل بررسی هستند.

وی افزود: در حوزه شناختی به شناخت افکار فرد درباره رویدادها یا رابطه فرد با رویدادها می‌پردازد و دیدگاه انسان نسبت به زندگی از جمله ‌ایمان به خدا، ‌نگرش مثبت، ‌انقلاب روحی را از راه های مقابله با افسردگی عنوان می‌کند.

استاد حوزه علمیه خواهران آذربایجان غربی، اظهار کرد: در حوزه رفتاری، آن دسته از راه حل‌های عملی و تمرینی مورد توجه است که بیش‌تر با جسم انسان سر و کار دارد و خواب، اضطراب و ترس و رنج شدید را از بین می‌برد و  توسل به قرآن بهترین راه برای مقابله با فشارهای روانی است زیرا شیوه‌های بسیاری از جمله؛ توبه، صبر، ذکر، عبادات را توصیه می‌کند. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: