کد خبر: 4030196
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۶

امام‌جمعه ارومیه گفت: اصحاب رسانه در معرفی ۲ بهمن به عنوان آغاز قیام مسلحانه بر علیه رژیم طاغوت در سال ۱۳۵۷ کوتاهی کرده‌اند و آنگونه که قیام مردم قم و تبریز در سطح کشور جا افتاده است این روز بهمن در کشور جا نیفتاده است.

سیدمهدی قریشی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربیبه گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام سیدمهدی قریشی، نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی، ۱ بهمن در خطبه‌های این هفته نماز جمعه ارومیه اظهار کرد: بهترین شکرگذاری به درگاه خداوند دوری از گناه است که نتیجه این نیز نزول برکات الهی از جمله بارش برف و باران در کشور است.

با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به روسیه افزود: در این سفر حجت‌الاسلام رئیسی با عزت و احترام مورد استقبال قرار گرفت که این عزت مایه افتخار مردم ایران است و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه روابط با کشورهای همسایه اینگونه سفرها انجام می‌شود.

امام‌جمعه ارومیه ادامه داد: روابط با همسایگان موجب کاهش فشارهای تحریم و توسعه اقتصادی و سیاسی را در پی خواهد داشت اما متاسفانه برخی افراد در کشور اینگونه روابط را زیر سؤال برده و در روابط ایران با روسیه و چین تردید ایجاد می‌کنند.

وی عنوان کرد: آذربایجان غربی از نظر مرزی یک استان مهم بوده و بیش از ۹۰۰ کیلومتر نواری مرزی استان بوده و ۹ گمرگ و پنج پایانه مرزی دارد که چنین ظرفیتی در سایر استان‌های کشور وجود ندارد بنابراین مسئولان استان باید تلاش کنند قوانین گمرگ و مرزها تسهیل شده و فعالان اقتصادی راحت بتوانند صادرات و واردات انجام دهند.

حجت‌الاسلام قریشی تصریح کرد: با توجه به اینکه دو ماه تا آغاز سال نو باقی مانده است مسئولان باید از هم‌اکنون بازار را کنترل کرده و اجازه افزایش قیمت‌ها و کمبود اقلام غذایی و معیشتی در استان را ندهند.

وی با بیان اینکه ۲ بهمن یک نقطه عطفی در تاریخی آذربایجان غربی است، خاطرنشان کرد: مسجد اعظم در سال ۱۳۵۷ به عنوان مرکز انقلاب در ارومیه مطرح بوده و علما در این مسجد سخنرانی می‌کردند تا اینکه در ۲ بهمن سال ۱۳۵۷ رژیم با هدف سرکوب انقلابیون مسجد اعظم و مردم را با تانک مورد هدف قرار داد.

امام‌جمعه ارومیه عنوان کرد: در آن روز نخستین قیام مسلحانه در کشور از ارومیه آغاز شد و مردم به رهبری شیخ حسنی در برابر سرکوبگران ایستادگی کردند اما با این وجود اصحاب رسانه در معرفی ۲ بهمن کوتاهی کرده‌اند و آنگونه که قیام مردم قم و تبریز در سطح کشور جا افتاده است این ۲ بهمن در کشور جا نیفتاده است.

وی گفت: تنها مسجدی که در طول انقلاب اسلامی به توپ بسته شده، مسجد اعظم ارومیه است و این نشان می‌دهد محور اصلی در انقلاب مساجد هستند و باید یاد شهدا و شیخ حسنی گرامی داشته شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: