کد خبر: 4030206
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۵

نماینده مردم آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری گفت: مجاهد نستوه آذربایجان یعنی حجت‌الاسلام غلامرضا حسنی فرماندهی قیام مسلحانه مردم ارومیه در ۲ بهمن ۱۳۵۷ را برعهده داشتند که نقش بی‌بدیلی در ساماندهی و رهبری قیام مردمی در این استان بر علیه شاه را ایفا کردند که همواره باید مجاهدت‌های وی گرامی داشته شود.

عسگر دیرباز نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبریحجت‌الاسلام عسگر دیرباز، نماینده مردم آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری، در گفت‌وگو با ایکنا از آذربایجان‌غربی، با اشاره به اینکه قیام مسلحانه مردم ارومیه در دوم بهمن ۵۷ نقطه عطفی را در مسیر مبارزه با رژیم طاغوتی فراهم کرد، اظهار کرد: این قیام پایه‌های حکومت پهلوی را چنان به لرزه درآورد که عوامل رژیم مجبور شدند تا با تانک به خیابان‌ها آمده و مردم را مورد حمله قرار داده و مسجد اعظم ارومیه را به توپ ببندند.

وی با اشاره به اینکه مردم ارومیه روحیه ظلم‌ستیزی خود را در طول تاریخ همواره با عناوین مختلف نشان داده‌اند، افزود: حماسه دوم بهمن یکی از اقدامات غیورانه مردم ارومیه در برابر ظلم حکومت پهلوی بوده که این روز زینت‌بخش تاریخ مبارزات مردم ارومیه علیه شاه است.

نماینده مردم آذربایجان‌غربی در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به خلق حماسه دیگری در دوم بهمن ۵۷ ادامه داد: در این مبارزات مجاهد نستوه آذربایجان یعنی حجت‌الاسلام غلامرضا حسنی فرماندهی قیام مسلحانه مردم ارومیه برعهده داشتند که نقش بی‌بدیلی در ساماندهی و رهبری قیام مردمی در این استان بر علیه شاه را ایفا کردند.

وی تصریح کرد: پس از حماسه ۲ بهمن رژیم طاغوتی شاه در سراشیبی سقوط افتاد تا اینکه در ۲۲ بهمن همان سال انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید.

حجت‌الاسلام دیرباز با اشاره به اینکه در این روز تعداد بسیاری از مبارزان به شهادت رسیدند، خاطرنشان کرد: با این وجود این قیام مسلحانه به رژیم پهلوی این هشدار را داد که مردم هیچگونه ترس و واهمه‌ای از نیروهای نظامی و عوامل این رژیم ندارند.

وی با اشاره به ضرورت گرامیداشت حماسه ۲ بهمن ۵۷ گفت: این حماسه‌ها و وقایع مربوط به پیروزی انقلاب اسلامی باید به نسل جوان بازگو شود تا آنها با خون‌دل‌ها و جانفشانی‌هایی که برای پیروزی انقلاب کشیده شده است، آشنایی پیدا کنند

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: