کد خبر: 4065541
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۱

مشارکت در بازسازی حرمین اهل بیت (ع) گامی برای هم‌نشینی با افلاکیان

بازسازی حرمین اهل بیت (ع) از سال 1385 آغاز شده، که جمع زیادی از مردم کشورمان از جمله آذربایجان غربی را با خود همراه کرده است.

مشارکت در بازسازی حرمین اهل بیت (ع) گامی برای هم‌نشینی با افلاکیانبه گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، سال‌ها دوری از صحن و سرای اهل بیت (ع) در عتبات عالیات به واسطه وجود رژیم دیکتاتوری حزب بعث، باعث شد عطش و شوق غیرقابل توصیفی نسبت به خاندان اهل بیت، عصمت و طهارت (ع) در وجود شیعیان زبانه بکشد.

به محض سقوط این دیکتاتوری، سیل عظیم جمعیت را شاهد شدیم، که برای زیارت مرقد مطهر اهل بیت (ع) شتافتند و برای بازسازی و نوسازی صحن و سرای ایشان که از جنگ زخم‌ها برداشته بود، آستین‌ها را بالا زدند.

هرکس براساس توان، تمکن و تخصص خود در این زمینه گام برمی‌داشت و چه‌بسیار پیرزن‌ها که با اهدای یک انگشتر خود خواستند در این عرصه مهم و خطیر نقش‌آفرینی کنند.

عتبات عالیات عراق بهترین عرصه برای ابراز ارادت به اهل بیت (ع) است

برهان خبازی یک کارشناس علوم دینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا از آذربایجان غربی، گفت: عتبات عالیات عراق در طول یک قرن گذشته نه‌تنها مطابق زمان توسعه نیافتند، بلکه بر اثر سیاست‌های سوء درحال‌تخریب بودند، که لازم است این عقب‌افتادگی تاریخی به‌نحواحسن جبران شود.

این فعال فرهنگی و دینی بیان کرد: به واسطه سقوط رژیم بعثی، امکان حضور عاشقان و مشتاقان زیارت اهل بیت علیهم السلام، به همت جمعی از دوست‌داران اهل بیت علیهم السلام، متخصصین، معتمدین و خیرین در عتبات عالیات فراهم شد.

وی اضافه کرد: دین مبین اسلام به خصوص شیعه همواره آماج شدیدترین حملات دشمنان نظام اسلامی قرار دارد، بنابراین چنین مجموعه‌ها و اماکنی بهترین ظرفیت را برای مقابله با دشمنان دین و خدا دارند.

خبازی خاطرنشان کرد: عتبات عالیات در غنای فرهنگی و تقویت باورهای دینی ملت‌ بزرگ ایران اسلامی نقش اساسی دارد، به‌خصوص که در اربعین حسینی نیز عراق مقصد خیل عظیمی از مسلمانان قرار می‌گیرد.

مردم آذربایجان غربی بیش از 3 میلیارتومان برای بازسازی عتبات کمک کردند

سید حسن حسینی مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات آذربابجان غربی در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا از آذربایجان غربی، گفت: در یک‌ سال گذشته مردم استان، 3 هزار میلیارد و 200 میلیون تومان برای بازسازی عتبات عالیات کمک کرده‌اند.

وی با بیان اینکه ماکو، خوی و نقده به ترتیب در تحقق نذورات و کمک به بازسازی عتبات در جایگاه اول تا سوم استان قرار گرفته‌اند، بیان کرد: در یک سال گذشته مردم آذربایجان‌غربی 3 هزار میلیارد و 200 میلیون تومان برای بازسازی عتبات عالیات کمک کرده‌اند، همچنین ۱میلیارد تومان از سال ۱۴۰۰تاکنون کمک غیرنقدی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه، آذربایجان غربی معین سامرا انتخاب شده است، همچنین جذب نذورات برای صحن عقیله بنی‌هاشم در کربلا را عهده‌دار شده‌ایم، اضافه کرد: با توجه به نوسان قیمت‌ها، برآورد هزینه مشخص نیست، ولی برای هر نفر سالانه 7 هزار و 500 تومان در نظر گرفته شده است، که در صورت تحقق آن، استان می‌تواند به تعهد خود عمل کند.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات آذربایجان غربی از رشد جذب نذورات نسبت به سال ۱۳۹۹ در طول سال گذشته خبر داد و گفت: بیش از ۱۰۰درصد در سال ۱۴۰۰ میزان نذورات افزایش یافته، که این موضوع نشان‌دهنده عمق ارادت و دلبستگی مردم به اهل بیت (ع) است.

حسینی با بیان اینکه، حمایت از کالای ایرانی و کمک به چرخیدن اقتصاد کشور، بهره‌گیری از توانمندی‌های متخصصان کشور نیز در راس برنامه‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات قرار دارد، گفت: در این زمینه زیرساخت‌ها، سازوکارهای مناسب نیز فراهم شده است.

وی ادامه داد: همچنین احیای هنرهای اصیل ایرانی اسلامی، تعاملات میان‌فرهنگی، تحکیم روابط بین ‌ملت‌ها و ایجاد امنیت منطقه‌ای، طراحی و ایجاد راه‌های نوین مشارکت‌های مردمی نیز ارمغان‌های گام برداشتن در این مسیر باشکوه است.

مشارکت در بازسازی عتبات عالیات حرکت ایمانی است

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی حجت‌الاسلام سیدمهدی قریشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا از آذربایجان غربی، اظهار کرد: کمک خیران برای بازسازی عتبات عالیات را نوعی صدقه جاریه ویژه با جایگاه والای معنوی در جهت کمک به بشریت می‌دانیم، تا جایی که آثار این صدقه در طول تاریخ ماندگار خواهد بود.

وی مشارکت در بازسازی عتبات عالیات را یکی از مهمترین قدم‌ها برای حمایت از سنگر دین و ولایت دانست و گفت: علاقه و اشتیاق مردم ایران در کمک به بازسازی این امان متبرکه، نشان‌دهنده میزان عشق و علاقه آنان به خاندان عصمت و طهارت (ع) است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی بیان کرد: حمایت مردم متدین کشورمان و دولت از بازسازی و مشارکت گسترده آنها در توسعه عتبات عالیات عراق، مصداق عینی و عملی ایمان آنها به دین مبین اسلام است.

ستاد بازسازی عتبات عالیات به پرچم‌داری شهید سرافراز اسلام سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی تشکیل شد، که اکنون سال‌ها از راه‌اندازی آن می‌گذرد.

اکنون ستاد عتبات عالیات با شعبه‌های استانی خود بدون‌تردید یکی از پایگاه‌های تشیع در جهان به شمار می‌رود و در تقویت ایمان و باورهای دینی آحاد مسلمانان نقش کلیدی و غیرقابل انکار دارد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :