کد خبر: 4066300
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۳

وجود فرهنگ شهادت ضامن بقای جمهوری اسلامی است

امام‌جمعه چهاربرج گفت: تا وقتی در قاموس و فرهنگ و منطق ما، شهادت جایگاه والایی داشته باشد، بدانید هیچ قدرتی اعم از قدرت‌های مستکبر کنونی، و چه به مراتب قوی‌تر از این‌ها نخواهد توانست بر جمهوری اسلامی و ملت ایران فائق بیاید.

اصغر جلالی امام جمعه چهاربرج به گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام اصغر جلالی، امام‌جمعه چهاربرج ۳ تیر در خطبه‌های نماز جمعه این هفته چهاربرج با اشاره به فرارسیدن موسم حج، اظهار کرد: اجتماع مسلمین در حج، موجبات انسجام و تقویت مسلمانان، بازآموزی فرهنگ دینی و پایبندی به احکام دینی را فراهم می‌آورد.

وی با بیان اینکه موسم حج، نقش نیرومند وحدت‌بخشی را در اسلام ایفا می‌کند و مسلمانان را از نژادها و ملیت‌های مختلف، به اجتماع در این همایش دینی جلب می‌کند، افزود: انجام مناسک یکسان و متحدالشکل که با اهداف و انگیزه‌ها و نگرش‌های مشترک صورت می‌گیرد، به انسجام‌بخشی بیشتر منتهی می‌شود.

امام‌جمعه چهاربرج با اشاره به اینکه مسجدالاقصی یک نقطه اشتراک میان همه مسلمانان و حتی غیرمسلمانان در مسئله فلسطین بوده و موسم حج؛ فرصتی برای افشای جنایت‌های رژیم صهیونیستی است، ادامه داد: مراسم برائت از مشرکین به واسطه تداوم آن در سال‌ها و به خون کشیده شدن آن در سال ۶۶، یکی از فرصت‌های ویژه پیش روی جمهوری اسلامی ایران برای برجسته کردن، افشا و اعلام جنایات صهیونیست‌هاست.

وی با تاکید بر اینکه جامعه مومن باید بر فضای مجازی مسلط شود و زمینه‌ساز این تسلط و اشراف، فرهنگ عمومی تبیین است، افزود:  زودباوری، ساده‌انگاری، ظاهربینی و شتاب‌زدگی و تعجیل در قضاوت با خودآگاه و عالِم‌پنداری زمینه‌های خطرناکی است که جامعه را در برابر مخاطرات اخلاقی و امنیتی قرار می‌دهد و فرد مومن را گرفتار مصیبت می‌کند.

حجت‌الاسلام جلالی با بیان اینکه شهید بهشتی شخصیتی اثرگذار و ماندگار بود، کفت: شهید بهشتی، مصداق «انّ الّذین قالوا ربّنا اللَّه ثمّ استقاموا» بود، در مسیر حق، شاید گفتن، آسان باشد؛ ولی عمل کردن، دشوار است، و استمرار عمل، به مراتب دشوارتر است، بعد از شهادت شهید بهشتی، نقاب‌ها از چهره‌ها افتاد، منطق مستحکم جمهوری اسلامی و منطق امام بزرگوار تثبیت شد و نظام نوپای جمهوری اسلامی، آن روز استحکام پیدا کرد و توانست حرکت کند و در آن شرایط دشوار، در حالی که دشمن متجاوز بخش مهمی از منطقه‌ حساس خاک جمهوری اسلامی را در اشغال داشت، این شهادت، تأثیر بسیار سازنده و عظیمی را بر انقلاب گذاشت.

وی اظهار کرد: تا وقتی در قاموس و فرهنگ و منطق ما، شهادت جایگاه والایی داشته باشد، بدانید هیچ قدرتی اعم از قدرت‌های مستکبر کنونی، و چه به مراتب قوی‌تر از این‌ها نخواهد توانست بر جمهوری اسلامی و ملت ایران فائق بیاید.

امام‌جمعه چهاربرج با تاکید بر ضرورت حرکت به‌سوی قوه قضاییه تراز انقلاب اسلامی، تصریح کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا به امروز، دستگاه قضایی کشورمان در زمینه پیاده‌کردن موارد مورد نظر نظام جمهوری اسلامی و تحقق آرمان‌های انقلاب و اوامر امامین انقلاب، مسیر خود را تعیین و در این چارچوب به حرکت خود ادامه داده است و در برخی از ادوار، موفقیت‌های بیش‌تر و در بعضی از سال‌ها موفقیت کم‌تری را در دستگاه قضایی شاهد بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه تحقق عدالت، معیار اصلی کار دستگاه قضایی نظام جمهوری اسلامی ایران است، اظهار کرد: قوه قضائیه توانسته رسالت خود را در حیطه‌های مختلف انجام دهد که برخی از آنها عبارت از عملکرد مثبت دستگاه قضایی در تشخیص حقیقت از باطل در مقاطع حساس کشور از جمله فتنه سال ۸۸، شناسایی مفسدان اقتصادی، برخورد با فساد، مقابله با اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر، برخورد با برخی از چهره‌های مطرح بدون مماشات، برخورد با برخی از آقازاده‌ها، مفسدان و دانه درشت‌های اقتصادی هستند.

حجت‌الاسلام جلالی به ویژگی‌های اصلی سیاست‌مدار تراز در سیاست اسلامی نیز اشاره کرد و گفت: از مبانی سیاست‌های عمومی و کلی در سیاست اسلامی که متصل به اندیشه و جهان‌بینی اسلامی است می‌توان به باور به توحید، باور به انسان‌محور بودن عالم، باور به تداوم حیات بعد از مرگ، باور به استعداد بی‌پایان انسان، باور به تلاش برای کسب دستاوردها، باور به حرکت عالم به سمت حاکمیت حق، باور به اسلام ناب، باور به مهدویت، باور به نظام ولایت، باور به قرآن، باور به مردم و باور به خود اشاره کرد.

جلالی هم چنین به برخی از مسائل و مشکلات چهاربرج نیز اشاره کرد و افزود: بوی نامطبوع زهکش داخل شهر سبب آزار و اذیت مردم می‌شود و شورای شهر و شهرداری باید نسبت به حل این معضل بهداشتی و شهری اقدامات لازم را انجام دهد.

امام‌جمعه چهاربرج از سگ‌های ولگرد به عنوان یکی دیگر از معضلات نام برد و گفت: سگ‌های ولگرد، آسایش را از مردم عزیز شهر گرفته و از سوی دیگر سبب چهره شهر را زشت جلوه می‌دهد و علاوه بر این مسائل، در انتقال بیماری‌ها هم نقش دارند و حتی به برخی از شهروندان نیز حمله کرده‌اند، لذا باید به این مسئله رسیدگی شده و عزیزانی هم که کمپین حمایت از سگ‌ها راه می‌اندازند، راهکار عملیاتی و شدنی بدهند و خودشان هم پیش قدم بشوند نه اینکه یک راهکار نشدنی بدهند.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :