کد خبر: 4078993
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۴

تعداد کتابخانه‌های عمومی شاهین‌دژ افزایش می‌یابد

مديركل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر چهار کتابخانه عمومی فعال در شاهین‌دژ وجود دارد، ولی ما به این وضعیت اکتفا نخواهیم کرد و با توجه به ظرفیت بسیار خوبی که شاهین‌دژ  دارد، تلاش داریم زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لازم را برای راه‌اندازی کتابخانه‌های عمومی بیشتری در شهرستان مهیا کنیم.

خدیجه معصومی مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربیبه گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، دومین جلسه‌ انجمن كتابخانه‌‌های عمومی شاهين‌دژ، شهر كشاورز و محمودآباد به صورت مشترک به رياست محمدعلی حسین‌زاده، فرماندار و با حضور خديجه معصومی، مديركل كتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی، ابراهیم وحدانی، شهردار، احمد شکری، نماینده رئيس اداره آموزش و پرورش شاهین‌دژ، بهرنگ رضایی، بخشدار مرکزی، حسن ترانه، شهردار محمودآباد، آرش سلطانی، بخشدار کشاورز، فرمان هادی، دبير انجمن و مسئول کتابخانه عمومی دانش كشاورز، پری فرجی افشار، رئيس اداره شهرستان و سایر اعضا 27 مرداد در سالن جلسات فرمانداری شاهین‌دژ برگزار شد.

مديركل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی در این جلسه با اشاره به اینکه کتابخانه عمومی به عنوان یک پایگاه فرهنگی و اجتماعی چندمنظوره است، اظهار کرد: کتابخانه‌های عمومی می‌توانند قلب تپنده و خاستگاه فرهنگ و علم در جامعه، رشد و توسعه فرهنگی در برش‌های ملی، استانی، شهرستانی و منطقه‌ای باشند.

خدیجه معصومی افزود: در واقع معتقد هستیم کتابخانه عمومی مکمل اثربخشی برای بسیاری از مکان‌ها و ظرفیت‌های مهم فرهنگی از قبیل مدرسه، دانشگاه و مسجد است.

وی ادامه داد: کار کتاب، کتاب‌خوانی و ترویج خواندن یک چرخه فرهنگی است که نیازمند تلاش و همت تمامی دستگاه‌های متولی فرهنگی از قبیل آموزش و پرورش بوده که بخش عمده‌ای از تجمعات انسانی را مدیریت می‌کند، تا با همکاری و مشارکت سایر دستگاه‌ها بتوانند حوزه کتاب و کتاب‌خوانی را در جامعه ارتقا بدهند.

مديركل کتابخانه‌های آذربایجان غربی بیان کرد: در حال حاضر چهار کتابخانه عمومی فعال در شاهین‌دژ وجود دارد، ولی ما به این وضعیت اکتفا نخواهیم کرد و با توجه به ظرفیت بسیار خوبی که شاهین‌دژ  دارد، تلاش داریم زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لازم را برای راه‌اندازی کتابخانه‌های عمومی بیشتری در شهرستان مهیا کنیم.

فرماندار شاهین‌دژ هم تصریح کرد: یکی از ارکان رکین توسعه فرهنگی هر جامعه‌ای مطالعه در آن جامعه است و از مهمترین عوامل و شاخصه‌های توسعه هر جامعه‌ای تحصیل و در واقع کتاب‌خوانی است.

محمدعلی حسین‌زاده ادامه داد: جوامعی که در آن از کتاب در اوقات فراغت بیشتر استفاده می‌شود رشد و توسعه در آن جامعه بیشتر از سایر جوامع است.

وی عنوان کرد: یکی از علل عدم رغبت به مطالعه در بین کودکان و نوجوانان همانا عدم فرهنگ‌سازی این امر مهم توسط خانواده‌ها است چنانکه خانواده‌ها خود عامل به عمل باشند مطمئنا اصلی‌ترین الگو برای کودک و جوان و نوجوان خود پدر و مادر به بحث کتاب و مطالعه است.

در ادامه پری فرجی‌افشار، رئيس اداره کتابخانه‌های عمومی شاهین‌دژ با ارائه گزارشی از وضعيت موجود كتابخانه‌ها و ارائه آمار منابع، امانت و عضو، به مهمترين مسائل شهرستان از جمله ايجاد كتابخانه در شهر و روستاهای فاقد كتابخانه اشاره و گزارشی از اقدامات انجام شده در اين خصوص اعلام کرد.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha