کد خبر: 4225908
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۵

همایش امر به معروف و نهی از منکر، نهضت حسینی، گفتمان زینبی در ارومیه برگزار شد

به مناسبت هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر همایش امر به معروف و نهی از منکر، نهضت حسینی، گفتمان زینبی در ارومیه برگزار شد.

همایش امر به معروف و نهی از منکر، نهضت حسینی، گفتمان زینبی در ارومیه برگزار شدبه گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، همایش امر به معروف و نهی از منکر، نهضت حسینی، گفتمان زینبی، با حضور حجت الاسلام و‌المسلمین سیدمهدی قریشی، نماینده ولی فقیه و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر آذربایجان غربی، ناصر عتباتی، رئیس کل دادگستری، حجت‌الاسلام عباسعلی مومن، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان و تعدادی از رئیسان، و دبیران شوراهای امر به معروف و نهی از منکر دستگاههای اجرایی و همچنین تشکل‌ها و فعالان مردمی این حوزه ۱۹ تیر در فرهنگسرای قرآن و عترت ارومیه برگزار شد.

ناصر عتباتی، رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در این همایش با تسلیت ایام ماه محرم و سوگواری سیدالشهدا گفت: اولین شهید امر به معروف و نهی از منکر امام حسین علیه‌السلام است و در ایام محرم این فریضه نقش پررنگی دارد و لکن باید در طول سال تعمیق و توسعه پیدا کند و در تمام شئون اجتماع و زندگی مردم جاری و ساری باشد. 

وی افزود: نظریه‌های جرم‌شناسی فعلی که در مکاتبات غربی مطرح می‌شوند و به نوعی برای پیشگیری از وقوع جرم هستند همگی برگرفته از فرهنگ غنی دینی و اسلامی هستند و مبانی نظریه‌های جرم‌شناسی ریشه در مکتب اسلام خصوصاً نص صریح کلام‌الله و سنت و سیره نبی مکرم اسلام و ائمه اطهار علیهم‌السلام هست.

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی ادامه داد: فاصله‌ای که از فرهنگ غنی امر به معروف و نهی از منکر گرفته‌ایم را باید جبران و در جامعه آن را نهادینه و برای شهروندان تبیین و عملی کرد.

عتباتی با اشاره به کثرت آمار پرونده‌های قضایی در دادگستری گفت: ضعف مهارت‌های رفتاری و عدم کنترل خشم و نیز عدم تعهد افراد به قراردادهای فی مابین موجب پرونده‌سازی و مراجعه به دستگاه قضایی می‌شود در حالی که اگر هرکس خود را مسئول رفتارهای خود بداند و به جامعه دید وسیعی داشته باشد و فقط خود را نبیند یقیناً از بروز بسیاری از اختلافات و نزاع‌ها پیشگیری خواهد شد و آرامش و دوستی جای کینه و کدورت را می‌گیرد و در این امر همه افراد جامعه به‌عنوان یک آمر به معروف و ناهی از منکر تکلیف دارند چرا که همه در قبال جامعه مسئول هستیم.

وی یکی دیگر از موارد تشکیل پرونده و بروز اختلافات را عدم رعایت قوانین و نظامات دولتی عنوان کرد و گفت: همه باید خود را ملتزم به رعایت قوانین بدانند و همه شهروندان باید مسئولیت‌پذیر باشند و موضوعات را شخصی ننگرند بلکه مصلحت کل جامعه را در نظر بگیرند تا جامعه ای عاری از نزاع و درگیری داشته باشیم.

در این همایش از فرمانده انتظامی استان، دادستان عمومی و انقلاب ارومیه و همچنین شهردار کلانشهر ارومیه در راستای حمایت از فعالیت‌ها در حوزه امر به معروف و نهی از منکر تجلیل به عمل آمد و نیز از دبیران شوراهای دستگاه‌های اجرایی و فعالان مردمی برتر تجلیل شد.

 

انتهای پیام
captcha