اینجا عطر گل محمدی صرف نیات خیر می‌شود

اینجا عطر گل محمدی صرف نیات خیر می‌شود

با شکفتن گل‌های محمدی در فصل بهار، برداشت این گل از مزارع موقوفه فدک بیرجند توسط کشاورزان آغاز می‌شود، درآمد حاصل از فروش این گل‌ها صرف امور مربوط به نیات واقفان می‌شود. شش دانگ مزرعه و قنات شوکت‌آباد وقفی است و این موقوفه دو وقف‌نامه به نام محمد ابراهیم و امیر اسماعیل شوکت‌الملک دارد که ۳۷ نیت در دل آن قرار گرفته است. یکی از موقوفات شاخص در استان خراسان جنوبی موقوفه محمد ابراهیم و محمد اسماعیل شوکت‌الملک است که روستا و زمین‌های اطراف و باغ و عمارت شوکت‌آباد را دربرمی‌گیرد. موقوفه باغ و عمارت شوکت‌آباد در ۵ کیلومتری شرق بیرجند، کنار جاده بیرجند ــ زاهدان، در روستای شوکت‌آباد قرار دارد. باغ و عمارت شوکت‌آباد بیرجند با وسعتی در حدود ۸,۵ هکتار با شماره ۲۳۶۳ در سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. احداث این باغ مربوط به دوره قاجار و از املاک امیراسماعیل خان شوکت‎الملک بوده و به‌عنوان سکونت‌گاهی ییلاقی استفاده می‌شده و به‌دلیل آنکه وی وارث و فرزندی نداشت، اموال او به برادرش محمدابراهیم خان رسیده است. تاکنون طرح‌های متفاوتی برای استفاده از این موقوفه ارائه شده که یکی استفاده از ظرفیت مزرعه برای کشت گیاهان دارویی بوده است. قسمتی از مزرعه این موقوفه با نام فدک زیر کشت گل محمدی رفته است. گل‌هایی که به برکت وقف بسیار بارور شده‌اند و درآمد حاصل از فروش آن‌ها بر اساس سرفصل‌های وقف‌نامه هزینه می‌شود که یکی از آن‌ها توسعه فعالیت‌های قرآنی است.
عکس | اهدا مدال‌های حسین رضازاده به موزه آستان قدس رضوی

عکس | اهدا مدال‌های حسین رضازاده به موزه آستان قدس رضوی

حسین رضازاده، قهرمان اسبق وزنه‌برداری ایران و جهان که پیش از این بخشی از مدال‌های دوران ورزشی خود را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده بود، شامگاه ۲۱ فروردین‌ماه باقی مانده مدال‌هایش را نیز به این آستان تقدیم کرد. علاوه بر رضازاده، محسن بیرانوند، حمید لکزایی و الهام حسینی نیز مدال‎هایشان را به این موزه اهدا کردند.
عکس | شورای گسترش فرهنگ قرآن خوزستان

عکس | شورای گسترش فرهنگ قرآن خوزستان

شورای گسترش و توسعه فرهنگ قرآن کریم خوزستان شامگاه ۲۱ فروردین در دفتر نماینده ولی فقیه در استان خوزستان برگزار شد.
عکس | تخریب بزرگترین خانه تاریخی مشهد

عکس | تخریب بزرگترین خانه تاریخی مشهد

اثر تاریخی خانه «کوزه کنانی» در سال ۱۲۴۷ شمسی مطابق با سال ۱۲۸۸ قمری در دوره قاجار با کاربری مسکونی احداث شده و در سال‌های جنگ جهانی به عنوان کنسول‌گری آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است. این بنای ارزشمند فارغ از ارزش‌های فرهنگی و معماری که متعلق به دوره‌ای خاص از سیر تحول معماری شهر مشهد بوده و دارای ویژگی‌های سیاسی و اجتماعی قابل توجه است، همچنین نقش مهمی در حفظ هویت و ماندگاری حافظه تاریخی شهر ایفا می‌کند. با وجود اینکه در سال‌های اخیر این اطمینان داده شده بود که هیچ نگرانی بابت تخریب خانه «کوزه کنانی» وجود ندارد و مرمت و بازسازی این بنا نیز تنها با هماهنگی انجام خواهد گرفت، اما متأسفانه روز گذشته بخشی از بنای این خانه تخریب شده است. خانه تاریخی «کوزه کنانی» که عنوان بزرگترین خانه تاریخی مشهد را یدک می‌کشد و یادگار دوره قاجار است، با اینکه قرار بود این بنای تاریخی با توافق اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و مالکان احیاء و بازسازی شود، طی دلایلی نامعلوم تخریب شده و این بنا یکی از ۲ ساختمان خود را از دست داده است، البته طی اخباری که تاکنون منتشر شده، مالکان ادعا می‌کنند این اتفاق با توافق میراث‌فرهنگی رخ داده است.
عکس | مجمع عمومی اتحادیه قرآنی استان یزد‎

عکس | مجمع عمومی اتحادیه قرآنی استان یزد‎

دومین مجمع عمومی و انتخابات هیئت مدیره اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت استان یزد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار و اعضای هیئت‌مدیره دوره دوم و بازرسان این اتحادیه مشخص شدند.
عکس | افتتاحیه دوره تدبر در قرآن

عکس | افتتاحیه دوره تدبر در قرآن

دوره تدبر در قرآن کریم امروز ۲۰ فروردین در دارالقرآن الکریم استان خوزستان آغاز به کار کرد.
خدمات جهادی پزشکان و پرستاران بدون مرز در درمیان

خدمات جهادی پزشکان و پرستاران بدون مرز در درمیان

گروه پزشکی و پرستاران بدون مرز مشهد به دعوت، حمایت و پشتیبانی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی شهرستان درمیان در ابتدای امسال در در بخش قهستان مستقر شدند و در مدت 4 روز  در 47 روستا و شهر این بخش تعداد 1700 ویزیت عمومی، تخصصی، زنان و مامایی، ویزیت در منزل، جراحی و دندانپزشکی و همچنین توزیع رایگان دارو نیز انجام شد.
وضعیت قرمز کرونا در زنجان

وضعیت قرمز کرونا در زنجان

عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در چند هفته اخیر در زنجان سبب رشد چشمگیر میزان مبتلایان به ویروس کرونا در این شهر شد. به طوری که با این میزان نرخ رشد بیماری، هیچکدام از بیمارستان های شهر زنجان در چند روز آینده دیگر توانایی پذیرش بیمار جدید را نخواهند داشت. همچنین، تغییر وضعیت کرونایی زنجان به قرمز سبب تعطیلی تمامی پاساژ ها و مراکز تجاری و بازار سنتی شهر شده است. ورود خودروهایی که پلاکی غیر از پلاک شهر زنجان دارند نیز ممنوع اعلام شده است.
عکس| برگزاری طرح ساماندهی داوران مسابقات قرآن در اراک

عکس| برگزاری طرح ساماندهی داوران مسابقات قرآن در اراک

مرحله دوم آزمون طرح ساماندهی داوران قرآن در قالب شبیه‌سازی داوری مسابقات روز گذشته، 19 فروردین با حضور 16 نفر در سالن جلسات اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی برگزار شد.
عکس | مشهد در وضعیت قرمز خیز چهارم کرونا

عکس | مشهد در وضعیت قرمز خیز چهارم کرونا

با توجه به تغییر وضعیت مشهد به رنگ قرمز و براساس تصمیم‌گیری ستاد ملی کرونا، محدودیت‌های کرونایی برای اصناف اعمال شده است، به همین علت مشاغل گروه‌های دو، سه و چهار مجاز به فعالیت نبوده و تنها مشاغل گروه یک قادر به فعالیت هستند.
1