کد خبر: 3878833
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
به‌همت کارگروه دانشجویی ستاد بزرگداشت دهه فجر آذربایجان‌غربی همایش ناگفته‌هایی از قدس تا ظهور در دانشگاه ارومیه برگزار شد.

برگزاری همایش ناگفته‌هایی از قدس تا ظهور در ارومیهبه گزارش ایکنا از آذربایجان‌غربی، به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان، ۲۶ بهمن‌ماه، همایش ناگفته‌هایی از قدس تا ظهور به‌همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان، مشارکت دانشگاه ارومیه و همکاری اعضای کارگروه دانشجویی ستاد بزرگداشت دهه فجر و همزمان با ایام‌الله دهه فجر و بزرگداشت شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی ویژه اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های ارومیه با حضور نماینده ولی فقیه در سپاه آذربایجان‌غربی، رئیس جهاد دانشگاهی استان و رؤسای دانشگاه‌ها برگزار شد.

موفقیت بدون مدیریت جهادی حاصل نمی‌شود

حجت‌الاسلام عبدالرحیم نجفقلی‌زاده سرایی، نماینده ولی فقیه در سپاه آذربایجان‌غربی در این همایش ضمن توصیف شخصیت شهید سپهبد سلیمانی با بیان اینکه ایشان یک لحظه از یاد خدا غافل نشد‌ و همواره با نیتی خالص برای رضای خدا کار می‌کرد، اظهار کرد: باید همه مسئولان و مردم تلاش کنند تا صفات برجسته سردار در وجودشان، اعمال‌شان و مدیریت‌شان نمود پیدا کند.

وی با بیان اینکه شهید سپهبد سردار سلیمانی هیچگاه به‌دنبال حفظ جایگاه دنیوی خود نبود، بلکه خالصانه برای خدمت به خلق تلاش می‌کرد، تصریح کرد: مسئولان باید این مهم را سرلوحه کار خود قرار دهند.

وی با اشاره به توفیقات سردار سلیمانی در نابودی داعش و اقدامات او پس از انقلاب، اضافه کرد: سردار سلیمانی با نابودی داعش هیمنه آمریکایی‌ها را شکست، شهید سلیمانی افتخاری برای کشور است و شهادت این سردار عزت و اقتداری افزون‌تر و دوباره به نظام و انقلاب بخشید و معادلات جهان را بهم ریخت که پس از گذشت ۴۰ روز از شهادت این سردار بزرگ اسلام، هنوز در دنیا و رسانه‌های مختلف با هر طرز فکری در خصوص سردار صحبت می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در سپاه شهدای آذربایجان‌غربی با بیان اینکه امنیت امروز کشور را مدیون خون شهدایی مانند سردار سلیمانی هستیم، تأکید کرد: باید راه و مسیر شهدا تداوم یابد و با پیروی از رهبر معظم انقلاب در مسیر انقلاب برای توسعه کشور تلاش شود.

وی با اشاره به دوران هشت سال دفاع مقدس، ضمن تأکید بر اینکه دفاع مقدس اوج مظلومیت انقلاب بود، تصریح کرد: متأسفانه آنگونه که باید خاطرات و واقعیت‌های جنگ و دوران دفاع مقدس بین مردم به خصوص جوانان به‌درستی تبیین نشده است و در این بین عده‌ای درصدد هستند واقعیات دفاع مقدس را تحریف کنند.

حجت‌الاسلام سرایی با بیان اینکه منافقان همواره به‌دنبال تضعیف نظام و ارزش‌های انقلاب هستند، گفت: لازم است واقعیت‌های دفاع مقدس در دانشگاه و حوزه‌های علمیه به‌درستی و منطبق با واقعیت تبیین شود.

وی با تأکید بر اینکه طبق نظریه مقاومت تنها راه در برابر آمریکا مقابله به مثل است، افزود: تنها راه، استراتژی و راهبرد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایستادگی در مقابل استکبار جهانی، نهراسیدن و مقاومت در برابر دشمن در تمامی عرصه‌ها بوده چون آمریکا طینت خود را در همه عرصه‌ها نشان داده است.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه شهدا آذربایجان‌غربی با اشاره به قدرت نظامی ایران، گفت: امروزه ایران با دستیابی به سلاح‌ها و موشک‌های بالستیک نقطه‌زن رعشه بر اندام آمریکایی‌ها می‌اندازد و قدرت و تکنولوژی نظامی ایران امروزه به جهانیان به اثبات رسیده است.

وی با تأکید بر اینکه پیام دفاع مقدس ما می‌توانیم است، تصریح کرد: تا زمانی که مدیریت جهادی نباشد موفقیت حاصل نمی‌شود.

وی با اشاره به اهمیت قدس به‌عنوان اولین قبله مسلمانان عالم و توجه به آن در قرآن، افزود: توطئه استکبار در زمینه انتخاب قدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل، تلاش دشمن برای درگیری دنیای اسلام است؛ لذا در این برهه باید مسلمانان با بیداری و آگاهانه در مقابله با این توطئه عمل کنند.

حجت‌الاسلام سرایی ادامه داد: آمریکا با طرح موضوع قدس درصدد دو پارچگی در وحدت مسلمانان بوده و وظیفه حداقلی ما حمایت از تدابیر مقام معظم رهبری و مقاومت در برابر دشمنان است.

وی با اشاره به جنگ ۳۳ روزه لبنان با رژیم صهیونیستی و نمونه‌های مشابه در طول تاریخ با تأکید بر اینکه امروزه ثابت شده آمریکا بسیار شکست‌پذیر شده است، اظهار کرد: در حالی که آمریکا و رژیم صهیونیستی تصور می‌کردند بسیار قدرتمند هستند حزب‌الله مقابل هیمنه صهیونیستی ایستاد و جنگید و آن‌ها را مستأصل کرد.

مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه شهدای آذربایجان‌غربی ادامه داد: آمریکا باید بداند شهرک‌های موشکی ایران فتوشاپ نیست بلکه ایران اگر اراده کند می‌تواند هر کاری با دشمنان متخاصمش بکند.

تحریم‌های ضد حقوق بشری آمریکا جوهر حقوقی ندارد

امین رستم‌زاده، رئیس کمیته دانشجویی ستاد بزرگداشت دهه فجر استان و رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی نیز در این همایش اظهار کرد: با تدبر و تأمل در زندگی شهید سپهبد سلیمانی می‌بینیم که مؤلفه‌ها و مدل شخصیتی و ابعاد فکری این شهید یک الگو و سبک زندگی خالص و آرمانی برای رسیدن به تعالی است.

وی با اشاره به اینکه هجرت از دنیا برای شهید سلیمانی با از دنیا رفتنی غیر از شهادت قابل تصور نبوده و نیست، گفت: شهید سلیمانی نشان دادند با باور دینی و روحیه جهادی می‌توان به حرفه‌ای‌ترین تجهیزات و دانش نظامی و حتی غیرنظامی فائق آمد.

رئیس کمیته دانشجویی ستاد بزرگداشت دهه فجر استان ادامه داد: شهادت سپهبد سلیمانی به مثابه عطری بود که با شکستن مظروف و شیشه‌اش جامعه را معطر کرد و دنیا در تحیر تفسیر این معادله و پیامدها و آثار و برکات آن هنوز مبهوت است.

وی گفت: فرهنگ انتظار و روحیه جهادی به هم تنیده شده و عامل رعب و وحشت استکبار در شکست سیاست‌های‌شان بوده و ارائه ایده‌های از پیش شکست خورده‌ای چون معامله قرن ناشی از این ارعاب است.

مسئول کارگروه دانشجویی ستاد بزرگداشت دهه فجر آذربایجان‌غربی گفت: وقتی از رتبه بالای ۵۰ در سال ۲۰۰۰ میلادی به رتبه ۱۵ در حوزه رنکینگ علم و فناوری ارتقا پیدا می‌کنیم به طور قطع در سایه آرامش و امنیتی است که حاصل رشادت‌های سردار سلیمانی و سربازان مکتبی این مرز و بوم بوده و با ایجاد یک فضای ذهنی آرام برای دانشمندان و فناوران کشور ایجاد شده است.

این استاد حقوق دانشگاه با اشاره به اینکه خط ترور و آتش در اطراف مرزهای کشور سوزان و شعله‌ور هر روز گسترش می‌یابد، اظهار کرد: در چنین وضعیت پرالتهابی، کشور ایران اسلامی پرصلابت در آرامش و امنیت جشن ۴۱ سالگی خود را با اعمال شدیدترین و غیرمنصفانه‌ترین تحریم‌ها برگزار کرد و تحریم‌هایی که نه تنها جوهر حقوقی ندارد بلکه با معیارهای اصول کلی حقوق بین‌الملل هم همخوانی نداشته و حتی آن‌ها را نقض می‌کند و مبانی حقوقی را به جوهر سیاسی و مصلحت به غیرعادلانه‌ترین شکل ممکن و نقض حقوق بشر منقلب کرده است و این هم باز نتوانست در اراده مردم و عزم ملت ایران اسلامی در پایبندی و حمایت از انقلاب و جمهوری اسلامی ایران تأثیری داشته باشد.

وی ادامه داد: هر چند با تکیه بر همین عزم و اراده ملی و دانش، خودباوری و اعتقاد به ثروت فکری و بومی و جهادی کشورمان بر همه مشکلات موجود اقتصادی با تکیه بر آموزه‌های اقتصاد مقاومتی و تبدیل سریع الگوهای مدیریتی و عملیاتی اقتصاد بر مشکلات فائق خواهیم آمد.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی اظهار کرد: امروز ضرورت دارد تا دانشگاه‌های ما به سمت دانشگاه نسل سه و چهار حرکت بکنند و مسئولیت اجتماعی خود را در قبال جامعه ایفا کنند.

رستم‌زاده گفت: امروز باید شعار ارتباط صنعت و دانشگاه تبدیل به تعامل و تداخل مؤثر علمی صنعت و دانشگاه بشود و هیچ کدام در رجوع به همدیگر منتظر هم نمانند چون رسالت دانشگاه نسل چهارم در قبال جامعه محدود به اجرای بخشنامه‌های علمی آموزشی و توسعه‌ای وزارتی نیست و براساس مسئولیت اجتماعی ملی و منطقه‌ای باید جهادی عمل کرد و جهاد دانشگاهی پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری و مسئولان کشوری در مسیر توسعه با چنین روحیه‌ای با کمترین سرمایه‌های مادی و بودجه نفتی ورود جهادی و مؤثر به حوزه‌ها و مشکلات جامعه با ادبیات بومی علمی و جهادی دارد.

وی اظهار کرد: شهید سلیمانی و سلیمانی‌ها با جهاد علمی در دانشگاه آماده‌اند در این عرصه نقش‌آفرینی حیاتی کنند و قطعاً کیفی‌ترین شیوه صدور انقلاب براساس اقتضای امروز بر اساس علم و فناوری صورت خواهد پذیرفت و مقام معظم رهبری بارها در دیدار با دانشگاهیان بر این نکته تأکید دارند.

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی گفت: عدم حمایت و همگام نکردن دانش فناوری بومی کشور با توجه به تغییرات ثانیه‌ای مدرن فناوری دنیا با توجه به تأثیری که در حوزه‌های مختلف دارد گوی این بازار مهم استراتژیک را از دست فناوران بومی کشور خواهد ربود؛ لذا باید از داشته‌های علمی و مراکز تحقیقاتی بومی کشور و استان با تمام توان حمایت کرد و اعتماد علمی و مدیریتی نسبت به آن‌ها را بالا برد همان کاری که در دنیا اتفاق می‌افتد و در نهایت این تولید علم را به فناوری تبدیل کرده و میزان ثروت‌آفرینی حاصله را نیز با تمام توان ارتقا داد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: