کد خبر: 4225507
تاریخ انتشار : ۱۷ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۳
استاندار آذربایجان غربی؛

کنگره ملی شعر اربعین در آذربایجان غربی برگزار می‌شود

محمدصادق معتمدیان گفت: برگزاری کنگره ملی شعر اربعین و نمایشگاه عکس زائران اربعین حسینی، تولید مستندهای کوتاه از ابعاد مختلف این سفر معنوی، از جمله برنامه‌های فرهنگی است که می‌تواند برای اجرای در این ایام در استان برنامه‌ریزی شود.

محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربیبه گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان غربی، ۱۷ تیر در جلسه ستاد اربعین استان با تسلیت ایام شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و یاران با وفایش‌، اظهار کرد از تلاش کمیته‌های ستاد اربعین استان در راستای فراهم کردن زمینه‌ها و زیرساخت‌های لازم برای تردد زائران اربعین حسینی از مرز تمرچین پیرانشهر قدردانی می‌کنیم.

وی همچنین با تاکید بر آسیب‌شناسی روند تردد زائرین اربعین حسینی در دو سال گذشته، خاطرنشان کرد: امسال ضروری است با ایجاد یک ترمینال ویژه برای زائرین در محل کربلای معلی و یا نجف اشرف و راهنمایی زائران برای بازگشت از مسیر تمرچین، پیش بینی‌های لازم صورت گیرد.

استاندار آذربایجان‌غربی بر افزایش ناوگان حمل و نقل عمومی و استفاده از تمامی ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرایی استان در حوزه حمل و نقل با محوریت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان در راستای انتقال زائرین اربعین حسینی از مرز تمرچین نیز تاکید کرد و افزود: سال گذشته متاسفانه شرکت راه آهن به تعهدات خود در حوزه حمل و نقل ریلی زائرین اربعین عمل نکرده و ما امیدواریم با پیگیری‌های لازم، از این ظرفیت در تردد زائران به استان استفاده شود.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت توجه به اصول ایمنی در روند حمل و نقل زائران اربعین حسینی و ایمن‌سازی بیشتر راه‌های ارتباطی استان، اضافه کرد: توجه به مسائل ایمنی از جمله خط‌کشی، ایجاد گاردریل، نصب تابلوهای علائم راهنمایی و رانندگی و نصب نیوجرسی در مسیر تردد زائران اربعین حسینی، ضروری بوده و در این زمینه دستگاه‌های متولی در سریع‌ترین زمان اقدامات لازم را انجام دهند.

وی در ادامه توجه به تکمیل زیرساخت‌های لازم از جمله تامین آب، ارتباطات و فناوری و برق پایدار را در پایانه مرزی تمرچین مورد تاکید قرار داده و افزود: در مسیر تردد زائران اربعین حسینی در استان ارتباطات و فناوری و پوشش‌های اینترنتی تقویت شده و از نظر ارتباطی نیز مشکلات موجود حل شود.

استاندار آذربایجان‌غربی بر اهمیت استقرار مراکز بهداشتی، درمانی و امدادی در مسیر تردد زائرین اربعین حسینی از مسیر بازرگان تا تمرچین و کریدورهای عبوری زائرین نیز تاکید کرده و یادآور شد: ضمن استقرار بیمارستان صحرایی در پایانه مرزی تمرچین، داروهای مورد نیاز به ویژه برای گرمازدگی نیز باید تامین شود.

معتمدیان همچنین با تاکید بر اهمیت معرفی مرز تمرچین و مزایای این مرز برای تردد زائرین اربعین حسینی، افزود: در این زمینه صدا و سیمای مرکز استان با تولید مستند مناسب درخصوص ابعاد مختلف پایانه مرزی تمرچین و ویژگی‌های این مرز برای تردد زائران اربعین حسینی و پخش آن در شبکه‌های بین‌المللی و ملی، می‌تواند نقش موثری ایفا کند.

وی در ادامه اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی را یادآور شده و تصریح کرد: برگزاری کنگره ملی شعر اربعین و نمایشگاه عکس زائران اربعین حسینی، تولید مستندهای کوتاه از ابعاد مختلف این سفر معنوی، از جمله برنامه‌های فرهنگی است که می‌تواند برای اجرای در این ایام در استان برنامه‌ریزی شود.

استاندار آذربایجان‌غربی با قدردانی از استقرار موکب‌های مردمی در مسیر تردد زائرین در اربعین حسینی در استان، از فعالان موکب‌های اربعین حسینی خواست تا ضمن فعالیت بیشتر در محدوده جغرافیایی استان، برای بهره مندی بیشتر زائرین حسینی، هماهنگی‌های لازم را در جهت استقرار در مکان‌های مناسب با ستاد عتبات عالیات در استان و فرمانداری پیرانشهر انجام دهند.

معتمدیان در پایان بر ضرورت اجرای مصوبات ستاد اربعین در زمان‌های مشخص شده و برگزاری جلسات منظم و مستمر ستاد اربعین جهت افزایش هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌های عضو تاکید کرد.

انتهای پیام
captcha