کد خبر: 4073856
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۵

احیای دریاچه ارومیه نیازمند بسیج دستگاه‌های متولی است

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: احیای دریاچه ارومیه یک نگاه همگانی و بسیج دستگاه‌های متولی را می‌طلبد، متأسفانه در گذشته طرح‌های نرم‌افزاری احیای دریاچه مورد غفلت واقع شده است که هرچه سریعتر باید فاز اجرایی تخصصی این بخش آغاز شود.

محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربیبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان‌غربی، در دیدار با اساتید دانشگاهی فعال در حوزه احیای دریاچه ارومیه با تأکید بر اتمام هرچه سریع طرح‌های سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: تنها ۷۵۰‌ متر از احداث کامل تونل انتقال آب به دریاچه باقی مانده و مشکل حادی برای اتمام آن وجود ندارد.

وی با تأکید بر ضرورت گفت‌وگوی شفاف و صادقانه با مردم در بحث احیای دریاچه ارومیه افزود: در این راستا کلیپ مربوط به وجود برخی مشکلات در تونل خط انتقال آب پخش و چرایی تأخیر در بهره‌برداری از این طرح به اطلاع مردم رسید.

استاندار آذربایجان‌غربی ادامه داد: امروز متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که بُعد نرم‌افزاری احیای دریاچه ارومیه به مراتب مهم‌تر از بخش سخت‌افزاری آن بوده و تمرکز بر ایجاد سازه‌ها و احداث بخش سخت‌افزاری، سبب توفیق نیافتن در احیای دریاچه ارومیه شده است.

وی هدف اصلی از اجرای بخش نرم‌افزاری احیای دریاچه ارومیه را مشارکت مردم در حفظ منابع آبی بیان و تصریح کرد: باید قبول کنیم که بدون مشارکت مردم و احساس مسئولیت در این راستا، هیچ توفیقی نخواهیم یافت.

معتمدیان با اشاره به اینکه توسعه اراضی کشاورزی و کشت محصولاتی با مصرف بالای آب نظیر سیب و چغندرقند سبب از بین رفتن منابع آبی شده، اضافه کرد: دریاچه ارومیه نمونه‌ای از آسیب دیدن منابع آبی بوده و باید ادغان کنیم که تغییر الگوی کشت در منطقه ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

وی اظهار کرد: بخش قابل توجهی از معیشت مردم استان کشاورزی است و مردم باید بدانند که لازمه جان گرفتن دوباره دریاچه تغییر الگوی کشت است و صرفأ با انتقال آب به دریاچه، امکان ‌احیای آن وجود ندارد.

استاندار آذربایجان غربی گفت: با شعار دادن نمی‌شود با معیشت مردم بازی کرد؛ باید اشتغال‌زایی در این استان به سمت صنعت و فرآوری‌ها با ارزش افزوده بالا هدایت شود.

وی با بیان‌ اینکه کارگروه احیای دریاچه ارومیه یک کارگروه ملی با نگاه منطقه‌ای است، افزود: از تمامی‌ امکانات حاکمیتی برای احیای دریاچه بهره‌مند خواهیم شد که استفاده از ظرفیت علمی و دانشگاهی نیز از مهمترین این ظرفیت‌ها به‌شمار می‌رود.

معتمدیان تأکید کرد: احیای دریاچه ارومیه یک نگاه همگانی و بسیج دستگاه‌های متولی را می‌طلبد، متأسفانه در گذشته طرح‌های نرم‌افزاری احیای دریاچه مورد غفلت واقع شده است که هرچه سریعتر باید فاز اجرایی تخصصی این بخش آغاز شود.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha