کد خبر: 4090157
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۱

بنیاد مسکن ساخت و ساز در مناطق زلزله‌زده خوی را آغاز کند

وزیر کشور گفت: آواربرداری خیلی پیچیده نیست و می‌شود آن را به سرعت انجام داد و به نتیجه رساند، در خصوص ساخت و ساز مساکن زلزله‌زده هم بنیاد مسکن باید با سرعت کار را انجام دهد.

احمد وحیدی وزیر کشوربه گزارش ایکنا از آذربایجان غربی، احمد وحیدی، وزیر کشور، ۱۵ مهر در جلسه بررسی وضعیت مناطق زلزله‌زده خوی اظهار کرد: آواربرداری اماکن تخریب شده یا خسارت دیده مناطق زلزله زده خوی به سرعت قابل انجام بوده و بعد از آن ساخت‌وساز باید به سرعت آغاز شود.

وی افزود: آواربرداری خیلی پیچیده نیست و می‌شود آن را به سرعت انجام داد و به نتیجه رساند، در خصوص ساخت و ساز مساکن زلزله‌زده هم بنیاد مسکن باید با سرعت کار را انجام دهد.

وزیر کشور ادامه داد: همچنین بسیج سازندگی با توجه به تجربه‌های گذشته، کار ساخت‌وساز محل نگهداری احشام روستاییان را انجام دهد و در این خصوص از نظر صاحبان احشام نیز استفاده کند.

وی با تاکید بر بررسی‌های سریع در خصوص اسکان موقت زلزله‌زدگان خوی اظهار کرد: در این خصوص می‌توان از ظرفیت وام ودیعه مسکن و همچنین کانکس نیز استفاده کرد.

وحیدی با اشاره به لزوم رعایت شاخص‌های مقاوم‌سازی ساخت‌و‌سازهای جدید به‌ویژه در روستاها گفت: زلزله‌ای با این قدرت نباید این‌ میزان خسارت وارد می‌کرد که مقاوم‌ نبودن ساخت و سازها عامل ایجاد مشکلات بیشتر شده است.

وی تاکید کرد: راهبرد اصلی این است که همه واحدهای روستایی بیمه شوند تا در این حوادث، بخشی از خسارت‌ها از این طریق جبران شود.

نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با قدردانی از حضور وزیر کشور در مناطق زلزله زده گفت: در سه روز گذشته، همواره محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان‌غربی در این مناطق حضور داشتند و تصمیمات خوبی هم اتخاد شده است.

عادل نجف‌زاده افزود: البته باید یک کار اساسی در خصوص حوادث صورت گیرد و مطالعات آمایش سرزمین هم انجام شود.

وی اظهار کرد: باید به مناطق زلزله خیزی نظیر خوی توجه ویژه شود زیرا این شهرستان در کمتر از سه سال گذشته درگیر زلزله در منطقه قطور و خوی بوده و در روزهای اخیر بازهم درگیر این حادثه طبیعی غیرمترقبه شده است.

نجف‌زاده یادآور شد: اختصاص اعتبار و نگاه ویژه به موضوع مقاوم‌سازی واحدهای روستایی از جمله مواردی است که باید در این شرایط مورد توجه قرار گیرد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha